بازی با کودک

بازی با کودک از فاکتورهای تاثیرگذار در روند رشد کودک و پرورش مهارت های گوناگون اوست .کودکان با بازی های مختلف رشد کرده و بخش مهمی از روند پرورشی آنها وابسته به بازیهایی است که کودک در خانه یا در فضای بیرونی خانه انجام میدهد .

بازی با کودک شیوه اصلی یادگیری برای خصوصا نوزادان و کودکان کم سن و سال است .کودکان در دوره نوپایی و قبل از ورود به پیش دبستانی نیاز به اسباب بازی های خاص یا گرانقیمت برای یادگیری و رشد ندارند .با کمی خلاقیت میتوان اشیا معمولی در خانه را تبدیل به اسباب بازی خانگی و فعالیت آزاد برای کودک نمود .طبعا یافتن ایده هایی برای کودکان با بزرگ شدن آنها ساده تر میشود .اسباب بازی ها و بازی های بسیاری هستند که میتوان با فرزندان و در خانه خلق و استفاده نمود .

بازی با کودک در دوره های مختلف سنی شیوه خاص خود را داراست .مثلا در دوره نوزادی خود شما اسباب بازی ای هستید که نوزادان بیشتر از آن لذت خواهد برد .تماس شما، صدای تان، تکان تکان خوردن در آغوش شما، یا نگاه کردن به صورت تان به اندازه کافی برای نوزادتان سرگرم کننده هستند. وقتی هوا خوب است، نوزادتان همینطور دوست دارد که بیرون از خانه باشد، باد را احساس کند، صدای پرندگان را بشنود و رایحه های جدید بیرون از خانه را تجربه کند. آب بازی کردن در آب کم عمق یا در وان حمام نیز بسیار سرگرم کننده است.

اهمیت فوق العاده بسیار بازی با کودک و روش های بسیار زیادی که در بازی با کودک وجود دارد ما را بر آن داشت که در بخشی از وبسایت فسقلی به طور اختصاصی به موضوع بازی های مادر و کودک یا بازی با کودک در خانه بپردازیم و سعی در جمع‌آوری بهترین ایده های بازی با کودکان نماییم .در تدوین این بازی ها سعی شده است تا بطور همه جانبه به رشد مهارت های گوناگون در وجود کودکان بپردازیم تا این بخش از سایت به همراه همیشگی مادران از زمان تولد کودک تا دوره دبستانی تبدیل شده و آنان را در تربیت و رشد بهتر فرزندان یاری نماید .

برای دسترسی ساده تر به بازی های مختلف ،بازی ها در دسته های مختلفی تفکیک شده اند که عبارتند از تفکیک بر اساس دوره سنی ،بر اساس مهارت ها و موضوع .در هر دسته بندی توضیحات کوتاهی در مورد آن ارایه شده و در ادامه لیست بازی های مرتبط با آن دسته ذکر شده است .این دسته بندی ها به شرح زیر میباشد :

بازی با کودک – بر اساس دوره سنی

دسته بندی بازی ها بر اساس سن کودک شاید ابتدایی ترین و از طرفی مهمترین نوع تقسیم بندی محصولات مربوط به کودکان میباشد .با توجه به اینکه رشد مهارت ها و ویژگی های کودکان در چند سال اولیه زندگی سرعت زیادی دارد ،کودک در دوره های زمانی مختلف به بازی ها و اسباب بازی های متفاوتی برای سرگرم شدن و تقویت مهارت ها نیاز دارد .

دسته بندی بازی با کودک بر اساس دوره سنی البته کمی نسبی است و بر اساس ویژگی‌های کودک میتوان بازی خاصی را زودتر یا دیرتر از موعد ذکر شده در این راهنما با کودک انجام داد .

در فروشگاه اسباب بازی فسقلی بازی ها بر اساس دوره سنی به شش گروه تقسیم بندی شده اند که به شرح زیر میباشد (با کلیک بر روی دسته بندی ها وارد صفحه مربوطه شوید) :

بازی با کودک – بر اساس مهارت

رشد مهارت های گوناگون کودکان در سالهای اولیه زندگی و در دوران کودکی صورت میپذیرد و  طی پنج سال اول زندگی بسیار سریعتر از دوره های دیگر زندگی است .مغز در نوزاد ،کودک نوپا و کودکی که در دوره پیش دبستانی است به سرعت رشد میکند .آنها زبان می آموزند و توانایی های فیزیکی شان به سرعت رشد میکند .آنها چگونگی تفکر را می آموزند و با رشد مهارت های عاطفی و اجتماعی شان قادر به برقراری ارتباط با دیگر افراد خواهند بود .

رشد مهارت ها بگونه است که بعضا به نظر میرسد کودک طی یک شب مهارتی جدید را آموخته و به کار گرفته است .اما این تنها تصور ماست و رشد مهارت ها به تدریج و در طول زمان اتفاق می افتد .

رشد مهارت های گوناگون کودکان در شش دسته بندی بزرگ صورت میگیرد .در هر شاخه بازی های بسیاری هستند که برای تمرین و رشد این توانایی ها موثر بوده و در بهبود مهارت های رشد کودک نقش موثری دارند .گروه بندی های رشد مهارت به صورت زیر میباشد (با کلیک بر روی دسته بندی ها وارد صفحه مربوطه شوید) :

بازی با کودک – بر اساس موضوع

در این گروه بندی بازی های موجود در وبسایت بر اساس موضوع دسته بندی شده اند .

این دسته بندی برای مشتریانی طراحی شده است که نیاز به مشاهده و مقایسه بازی هایی با موضوعی خاص دارند .(با کلیک بر روی دسته بندی ها وارد صفحه مربوطه شوید) :

 

 

 

 

Top of Form