تاریخ انتشار: 96-04-25 17:04:00 یکشنبه
(134)

پنج توصیه برای تقویت مهارت تصمیم گیری در کودکان

پنج توصیه برای تقویت مهارت تصمیم گیری در کودکان

مثل بزرگترها، بچه ها نیز هر روز در مورد مسائل خاصی تصمیم گیری میکنند.

بچه های کوچکتر در مورد رفتار و عکس العملها، اسباب بازی ها و بازی های روزانه، کتابی که برایشان خوانده میشود یا برنامه تلویزیونی که قصد تماشای آن را دارند تصمیم گیری مینمایند. با بزرگتر شدن، در مورد موضوعات بزرگتری تصمیم خواهند گرفت که خانواده، دوستان و تکالیف مدرسه در میان آنها هستند. تصمیمات کودک بر سلامت ذهنی، ارتباطات، موفقیت و خوشبختی او تاثیر میگذارد.

یادگیری اتخاذ تصمیم صحیح به کودک کمک میکند تا مستقل تر و مسئول تر رشد نماید.

چگونه مهارت تصمیم گیری در کودکان رشد مینماید ؟

کودکان مهارت تصمیم گیری را به تدریج می آموزند و آموزش های آنها به شدت تحت تاثیر انتظارات و ارزش هایی است که از اطرافیان می آموزند. این اتفاق از طریق مشاهده دیگران (به ویژه والدین و مراقبین )، شنیدن و درک بحث های مطرح شده در مورد ارزش های اخلاقی و عرفی و داشتن فرصت ها برای تصمیم گیری و تجربه پیامدهای آن به وقوع میپیوندد.

مهارت های کلیدی مورد نیاز کودکان برای توسعه مهارت تصمیم گیری عبارتند از:

 • شناسایی زمانی که تصمیم گیری باید انجام شود
 • فکر کردن به گزینه های ممکن
 • ارزیابی گزینه ها و انتخاب استراتژی برای تصمیم گیری و بررسی نحوه تاثیرگذاری آن.

یادگیری ارزیابی دقیق وضعیت فعلی و سبک و سنگین کردن گزینه ها قبل از تصمیم گیری نهایی به کودکان کمک می کند تصمیمات بهتری بگیرند. همچنین کمک میکند تا کودک توصیه ها و نظرات دیگران و تاثیراتی را که تصمیم او بر دیگران خواهد گذاشت را در نظر بگیرد.

در اینجا پنج راه برای کمک به توسعه مهارت تصمیم گیری خوب در کودکان مطرح میشود.

به یاد داشته باشید که والدین و مراقبین می توانند با راهنمایی موثر و حمایت از تصمیمات روش اتخاذ تصمیم درست را به آنها بیاموزند.

 1.       به کودکان اجازه دهید تا تصمیم گیری را بیاموزند

دادن فرصت تصمیم گیری به کودکان به آنان کمک میکند علاوه بر بهبود مهارت های تصمیم گیری، احساس مسئولیت هم نمایند. سعی کنید واقعا آنها را بین چند انتخاب آزاد بگذارید. برای اینکار باید گزینه هایی را پیشنهاد کنید که انتخاب هر کدام باعث خوشحالی شما و خود او شود. خوشحال شدن در قبال انتخاب کودک این پیام را به او میرساند که انتخاب او واقعا مهم بوده و این حس در رشد مهارت او تاثیر زیادی خواهد داشت.

 1.       در مورد تصمیمات روزمره با او صحبت کنید

کودک را در تصمیم گیری های روزانه دخالت دهید. مثلا به او بگویید :" در مورد رفتن به دوره ورزشی یا یک کلاس رقص مردد هستم. نظر تو چیه ؟". در مورد مزایا و معایب هر کدام از این گزینه ها با او حرف بزنید. به این ترتیب او یاد خواهد گرفت که چطور به ارزیابی گزینه های مختلف بپردازد.

 1.       به کودک کمک کنید تا مراحل تصمیم گیری را بیاموزد

همچنان که کودک مشغول یادگیری چگونگی اخذ تصمیم درست است، به او مراحل تصمیم گیری درست و سازنده را نیز بیاموزید . این مراحل به شرح زیر هستند :

 •          با شناخت درست و با آرامش در مورد تصمیمی که میخواهید بگیرید فکر کنید
 •          گزینه ها را به صورت ذهنی یا نوشتاری فهرست کنید
 •          گزینه ها را ارزیابی کرده و بهترین گزینه را انتخاب کنید
 •          تصمیم گرفته شده را عملی کرده و نتایج آنرا ببینید

 

 1.       سوالاتی را مطرح کنید که کودک را به سمت تصمیم گیری متفکرانه هدایت میکند

سوالاتی را با کودک در میان بگذارید که به او کمک کنند تا به طور صحیح تری گزینه ها را ارزیابی کرده و در مورد پیامدهای تصمیمات خود بیاندیشد. چند مثال خوب برای این قبیل سوال ها عبارتند از : " احساست در مورد این تصمیم چیه؟ آیا حس خوبی نسبت بهش داری یا نه؟" یا "چرا فکر میکنی که این انتخاب، بهترین انتخاب است ؟" یا " به نظر نتیجه این تصمیم چی میشه؟".

 1.       کودکان را تشویق کنید تا برای خود اهداف قابل دستیابی تعیین نمایند

تعیین اهداف کوچک و بزرگ قابل دستیابی برای خود، کودک را به برنامه ریزی و پیشرفت تشویق مینماید. همچنین به آنها کمک میکند تا ارتباط بین تصمیم گیری و اقدام کردن را درک نمایند. خیلی مهم است که اهداف تعیین شده قابل دسترسی باشند تا در کودک ایجاد انگیزه نمایند. به عبارت دیگر، مراحل مورد نیاز برای رسیدن به اهداف باید مشخص، روشن و به اندازه کافی کوچک باشد تا کودک بتواند آنها را  مدیریت کند. ستایش و تشویق کودک برای برداشتن گام های کوچک و پیشرفت او را به رسیدن به اهداف نزدیکتر میکند.

چند مثال برای اهداف مناسب برای انتخاب کودکان عبارتند از : یادگیری مهارت های جدید (مثلا یادگیری شطرنج یا یادگیری شنا )، بهبود عملکرد در مدرسه و یا در حوزه ای از علایق خاص (به عنوان مثال یادگیری نواختن یک قطعه خاص موسیقی، استاد شدن در یک مهارت خاص در ورزش ) یا جمع کردن پول تو جیبی و صرفه جویی برای خریدن چیزی خاص.

 

منبع :  www.kidsmatter.edu.au

 

 

(0)
هیچ دیدگاهی وجود ندارد