تاریخ انتشار: 95-10-07 18:10:03 سه شنبه
(214)

دروغگویی کودکان - چرا کودکان دروغ میگویند ؟

دروغگویی کودکان - چرا بچه ها دروغ میگویند ؟ راهنمای سنی و بررسی علل دروغگویی کودکان در دوره های سنی مختلف .

دروغگویی کودکان در مدل ها و شیوه‌های مختلفی نمود پیدا میکند .این داستان برای خود من اتفاق افتاده است ."بابا لباس زیر تو را پوشیده بود " .در حالیکه مشغول پرو لباس زیر در یک فروشگاه بودم ،بطور ناگهانی دخترم این را گفت .با تعجب ازش پرسیدم :"چی گفتی ؟ کی ؟ " .جواب داد :" وقتی خواب بودی " و بعد شروع کرد به فکر کردن و توضیح ادامه داستان :صبح بابا را دیدم که لباس زیرت را روی تی شرتش پوشیده بود و بعد هم پرید روی مینی ترامپولین من " و همینطور سعی میکرد جزئیات بیشتری از داستان را به من توضیح بده .فردای آن روز با خجالت و احتیاط از همسرم که معلم مدرسه است پرسیدم که آیا تابحال بهر دلیلی به لباس‌های زیر من دست زده ؟

دروغگویی کودکان بعضی وقت ها باعث خنده والدین میشود .ما هم بعد از گفتن قضیه خندیدیم اما من ته دلم نگران بودم و کمی احساس تشویش داشتم .شاید دروغگویی برای فرار از تنبیه یا گرفتن سهم بزرگتری از کیک قابل فهم باشد اما لیلیان بطور دائمی قصه‌های دروغین خیالی سرهم میکرد و هیچ وقت هم به دروغ بودن آنها اعتراف نمیکرد .

برای من این مساله تبدیل به یک دوراهی پیچیده شده بود .بعضا با خودم فکر میکردم که نکند آزاد گذاشتن او منجر به تبدیل او به یک دروغگوی حرفه‌ای شود ؟ و بعضی وقت ها هم نگران این میشدم که برخورد با کودک باعث از بین رفتن خلاقیتش شود .

در مورد اینکار دخترم با چند متخصص مشورت کردم .به نظر دکتر مایکل برودی روانشناس کودک از مریلند این رفتار لیلیان نگران کننده نیست .زیرا بسیاری از کودکانی که به این شکل دروغ میگویند فرق بین داستان و دروغ را بدرستی درک نمیکنند .و البته این نوع از دروغگویی کودکان میتواند نشانه خوبی از هوش و استعداد کودک باشد .پروفسور آنجلا کراسمن استاد روانشناسی در کالج John Joy در نیویورک هم میگوید : احتمال دروغگویی اینچنینی در کودکان دوره پیش دبستانی با IQ بالاتر بیشتر از دیگر کودکان است .و البته این رفتار میتواند بر مهارت‌های اجتماعی کودک در دوره نوجوانی تاثیر گذاشته و آنها را بهبود بخشد .

البته تمام انواع دروغگویی کودکان بقدری ساده و ابتدایی نیست که ما فقط به آن بخندیم و طبعا یکی از وظایف والدین روشن کردن ارزش صداقت و راستگویی برای کودک است .بهمین دلیل لازم است تا چگونگی و چرایی دروغگویی کودکان در هر دوره سنی مشخص شود .در ادامه مطلب علل و چگونگی دروغگویی کودکان در دوره های سنی مختلف بررسی شده است .

دروغگویی کودکان - چرا بچه ها دروغ میگویند

کودک نوپا – دروغ‌های ساده

اریک لوکر پدر مرک و جاکوب – دوقلوهای پسر – است .او میگوید :"معمولا اگر قسمتی از اتاق دوقلوها کثیف شده باشد و من از آنها در مورد علت کثیفی بپرسم ،هر کدام دیگری را محکوم میکند ! آنها هیچ تمایلی به متهم شدن و تمیز کردن اتاق ندارند ".

این نوع از دروغگویی کودکان از اولین اشکال دروغگویی است .بسیاری از مادران شاهد دروغ گفتن فرزند ۳ ساله یا حتی ۲ ساله‌شان برای انجام ندادن کاری یا بدست آوردن چیزی هستند .در این شرایط کودک بدرستی قادر به درک غلط بودن رفتارش نیست و بهمین دلیل تنبیه در این دوره سنی درست نیست .الیزابت برگر روانشناس و نویسنده کتاب کودک میگوید :"فرض کنید کودک دم گربه‌ای را کشیده و در برابر سوال شما آن را بگردن دوست خیالی خودش می‌اندازد .در اینحالت شما باید به او بگویید که من فکر میکنم گربه خیلی درد کشیده و نباید اینکار را میکرد و بهیچ عنوان برای گرفتن اعتراف از کودک داد و بیداد نکنید ".استراتژی بهتر هم برخورد غیرمستقیم با دروغگویی کودک است .مثلا اگر گلدانی شکسته است کودک را صدا کرده و به او میگوییم :"ای وای ! گلدان شکسته !" .شما ناراحتی خودتان را از اتفاق پیش آمده اظهار میکنید و مطمئنا اینکار بر روی کودک موثر خواهد بود .اما عصبانیت و پرخاش به راحتی کودک نوپا را به سمت دروغگویی بیشتر هدایت میکند .

کودک پیش دبستانی – داستانهای بلند

داستانی که دختر من در مورد پدرش تعریف کرد ،از جمله داستانهای معمول برای دوره سنی ۳ تا ۵ سالگی است .داستانهایی که با واقعیات ارتباط نزدیکی داشته و خیلی خیالی نیستند .این دوره سنی ،دوره حرف زدن کودک در مورد دوستان خیالی ،هیولاهای وحشتناک و رنگین کمان سخنگوست !البته بتازگی من با کریس پدر لوسی چهار ساله از کالیفرنیا حرف زدم که مورد عجیبتری را در مورد لوسی برای من تعریف کرد .کریس میگوید که لوسی هشت خواهر خیالی دارد که همه آنها صاحب اسم ،تاریخ تولد و گذشته هستند ! و معمولا کارهایی را انجام میدهند که لوسی قادر به انجام آنها نیست مثلا هر روز لباس صورتی میپوشند .

داستانهای بچه‌های پیش دبستانی میتواند فقط یک داستان خیالی خالص یا حکایت آرزوهای آنها باشد ( مثلا بگفته مادر لوسی هیچ‌کدام از خواهران لوسی قارچ نمیخورند .چیزی که لوسی دوست ندارد اما بخاطر خواصش میخورد  ) . و البته اصرار آنها بواقعی بودن دنیای خیالیشان هم خیلی عجیب نیست .

بگفته دکتر برگر :"اصرار فرزندان شما در این دوره سنی بواقعی بودن دنیای خیالیشان اصلا دروغ نیست بلکه نشان دهنده علاقه و اهمیت آن برای کودک است ".

اگر داستانهای خیالی کودک باعث نگرانی و تشویش خاطر شما میشود ،به خودتان یادآور شوید که کودک از این پنجره دنیای خود را تماشا میکند و در حقیقت آنچه به زبان می‌اورد دیدگاه او نسبت به دنیای اطرافش است .دکتر برگر میگوید : "اگر کودک در دنیای واقعی و در تماس با اطرافیان و خانواده خوشحال وراضی باشد ،داشتن دوستان و دنیای خیالی هیچ نگرانی و اشکالی ندارد .در حقیقت قبل از وجود تلویزیون در خانه‌ها ،بیشتر بچه ها این دنیای خیالی را برای خود میساختند .بسیاری از چیزهایی که برای بزرگترها عجیب است ،برای کودک راهی برای درک و فهم ایده ها و موضوعات جدید است " .بعنوان مثال مادر لوسی میگوید که بعد از اینکه لوسی فهمید که پدربزرگش قبل از تولد او فوت کرده است ،ناگهان چند نفر از خواهران خیالی او هم فوت کردند .این ماجرا باعث شده بود که دوستانم بشوخی از وجود یک بیماری مسری در خانواده خواهران لوسی حرف بزنند .

دروغگویی کودکان - چرا بچه ها دروغ میگویند

بچه مدرسه ای ها : اونها میتوانند برای دروغ‌هایشان دلیل داشته باشند

شای ۸ ساله به همراه برادر کوچکترش جک ۶ ساله بازوبند یادگاری را که از طرف بیمارستان محل تولد خواهرشان به مادر داده شده بود برداشته بودند .شانون مادر آنها میگوید : "من عصبانی شده و فریاد زدم که صبحانه یکشنبه را تا پیدا شدن بازوبند معلق میکنم .چند دقیقه بعد جک بازوبند را آورد و وقتی در مورد علت برداشتن آن از او سوال کردم گفت که کار او نبوده و نمیداند که چه کسی بازوبند را برداشته و فقط برای تمام شدن دعوا آن را پیدا کرده .بعد از تمام شدن حرفهای ما ،شای که اینکار را انجام داده بود شروع به گریه کرد .

تلاش جک برای دور کردن دعوا و تقصیرات از سر برادر بزرگتر مرحله ای مهم از رشد اجتماعی کودکان است : توانایی گفتن دروغ سفید ( یا دروغ اجتماعی )که از این دروغ شخصی غیر از خود انسان منتفع شده یا از صدمه دیدن احساسات شخصی دیگر جلوگیری میشود .در حقیقت این نوع از دروغگویی کودکان گوشه ای از آگاهی و حساسیت های اجتماعی کودک است .

از طرفی همانطور که در مورد شای دیدیم ،کودکان در این دروه سنی بعضا به دروغهایی نه چندان سفید هم متوسل میشوند .اما در هر صورت معمولا برای دروغهایشان دلایل قابل درک و حتی قابل بخششی دارند .مثلا ترس شماتت های والدین یا ترس از تنبیهاتی که احساس میکنند تحمل آنرا ندارند باعث پناه بردن کودک به دروغ میشود .( مثلا کودکانی که با ریاضی مشکل دارند معمولا تکالیف ریاضی را پنهان کرده و در برابر پرسش والدین دروغ میگویند ) .

پس قبل از اینکه برای کودک تنبیهاتی مثل تبعیدش به اتاق یا خاموش کردن تلویزیون در نظر بگیرید ،سعی کنید بفهمید که چرا دروغ گفته و دلایل آن را پیدا کنید .

بعد از ۸ سالگی : رشد سریع و کشش به سمت حقیقت

ارورا – دخترم – کلاس سوم بود که ما برای او جشن هالووین گرفتیم .پدر او برای سرگرم کردنش یک قصه خیالی در مورد خانه ارواحی که در چند بلوک پایین تر از خانه‌مان وجود دارد تعریف کرد .بعد از تمام شدن قصه دختر من شروع به گریه کرد و از ما خواست تا او را به آن خانه ببریم ! طبعا در ۹ سالگی انتظار داشتیم که دخترمان فرق بین راست و دروغ را بفهمد اما از ناحیه خاکستری رنگی که بین آنها بود بی خبر بودیم .

این ناحیه خاکستری بخشی است که باعث اشتیاق کودک به فهم جزییاتی از چیزهایی میشود که قبلا فقط اطلاعات کمی در مورد آنها گرفته است .بنابراین اگر فرزند شما در مورد اتفاقات یک یا دو سال پیش از شما سوال کرد و درخواست جزییات بیشتر نمود نباید تعجب کنید .به همین شکل نوجوانان کم کم جزییاتی از اتفاقات روزانه را بصورت راز برای خود حفظ میکنند .این رازداری موضوع نگران کننده ای نیست و دلیل بر دروغگویی یا رفتار غلط فرزندتان نیست .دکتر برودی میگوید : "نوجوان سیزده یا چهارده ساله ای که همه چیز را به پدر یا مادر میگوید در حال رشد نیست ".

با بزرگتر شدن کودکان و ورود آنها به دوره نوجوانی و بیشتر شدن استقلال آنها از والدین طبعا باید انتظار داشت که نوجوان از امتیازات این استقلال به نفع خود بهره برداری کند .به عنوان مثال وقتی جویی ۹ ساله از ساندیگو از مادرش درخواست کرد که دست از رفتارهای آزاردهنده برای پر کردن یاداشت روزانه کارها بردارد ،مادر او پذیرفت و تمام مسئولیت آن را بر عهده خود او نهاد .

مادر جویی میگوید : "در طول یکماه آینده من هیچ دخالتی در این مورد نکردم و جویی هم قسم میخورد که یادداشت های روزانه‌اش را انجام داده است اما وقتی بعد از یکماه به بررسی یادداشت ها پرداختم شوکه شدم .او هیچ کاری نکرده بود " .

تشدید دروغ‌های گاه و بیگاه کودکان در مورد انجام تکالیف ،کارهای روزمره یا مسواک زدن غیرمعمولی و نگران کننده نیست .بهترین واکنش در این مواقع ابراز نارضایتی ساده و با آرامش است .اما اگر در این دوره سنی دروغگویی کودک بصورت یک عارضه مشاهده شد ،باید با مشورت با متخصصین سعی در معالجه آن نمود .دکتر برگر میگوید :"معمولا بچه هایی که دچار استرس هستند و فکر میکنند که از عهده وظایف و کارهای روزمره‌ شان برنمی‌آیند ،دروغ میگویند .این رفتار میتواند نشانه‌ای از استرس هایی باشد که کودک دچار آنها است .البته از طرفی این رفتار میتواند نشانه‌ای از کودکی باهوش باشد که از دروغ گویی به عنوان یک تاکتیک استفاده میکند .

اما بهترین راه برای تربیت یک کودک صادق و راستگو چیست ؟ بهترین راه الگو شدن خود شماست .( اگر برادر کوچک فرزندتون چهار ساله است ولازم است که برای او بلیط بگیرید اینکار را بکنید !) برای فرزندتون تشریح کنید که دروغگویی چطور میتواند باعث خراب شدن شخصیت و ارتباطات او شود و نهایتا به خاطر بسپارید که این درس از جمله درسهایی است که بمرور زمان باید به کودک آموخت .

 

 

 

 

(0)
هیچ دیدگاهی وجود ندارد