تاریخ انتشار: 95-08-22 15:08:34 شنبه
(255)

اعتماد به نفس کودکان - استراتژی و نکات

اعتماد به نفس کودکان داستانی نگران کننده برای والدین است .هالی به دلیل شغل پدر ،دوران ابتدایی را در چند مدرسه مختلف گذراند .وقتی او سال سوم را در یکی از مدارس بزرگ نیویورک شروع کرد والدین او نگرانی هایی در مورد انطباق او با محیط جدید داشتند .بعد از شش هفته مادر هالی به ملاقات معلم او رفت تا از وضعیت هالی مطلع شود .معلم هالی گفت : "باید ببینی که چطور هالی با بقیه بچه ها در ناهارخوری مشغول حرف زدن است .هالی جوری رفتار میکنه که انگار از دوره پیش دبستانی همین جا بوده .واقعا نمیدونم که چطور به این سرعت خودش را با محیط جدید انطباق داد ؟"مادر هالی گفت : "اما من میدونم" .مادر هالی احساس آرامش میکرد و به استراتژی هایی که همراه با همسرش برای تقویت اعتماد به نفس هالی به کار برده بود افتخار میکرد .

اعتماد به نفس کودک مقولی پیچیده است .اکثر کارشناسان پدر و مادر را مهمترین عامل موثر بر اعتماد به نفس کودک می دانند .اما چگونگی یا استراتژی به کار گرفته شده نیز اهمیت فراوانی دارد .در دهه هفتاد میلادی قاعده جاری برای افزایش اعتماد به نفس کودک ستایش کودک برای هر کار کوچک بود .اما دکتر جان فریل همراه با همسرش لیندا فریل پس از مشاهده و بررسی رفتار کودکان پیشدبستانی به نتایج دیگری رسیدند .کودکان تحت بررسی پس از انجام هر عمل کوچکی متوقف شده و در انتظار تشویق و ستایش بودند .به ظاهر بچه ها اعتماد به نفس داشتند اما رفتار آنها منفعل و وابسته بود .آنها نیاز به تائید خارجی برای ادامه کار داشتند و واجد شادی و انگیزش درونی کافی نبودند .

اعتماد به نفس کودک

اعتماد به نفس کودک امروزه با استراتژی های مختلف همراه شده و برای افزایش اعتماد به نفس کودکان تحت نظر والدین روش های مختلف و متفاوتی طرح و اجرا میشود .

اعتماد به نفس را با نظم افزایش دهید 

همه کودکان اعتماد به نفس را از برنامه های روتین که شالوده زندگی پایدار است به دست می آورند .نظم باعث خلق ساختار شده و کودک در این ساختار احساس امنیت خواهد کرد .انس و الفت با روتین زندگی باعث تسلط یافتن کودک بر مهارت ها شده و در نهایت به او حس راحتی و قدرت میدهد .اطمینان پیدا کنیدکه رفتار شما در قبال کودک کاملا ثابت بوده و برنامه های روزانه اونیز غالبا برای او قابل پیش بینی است .

اعتماد به نفس را با دخالت او در تصمیمات افزایش دهید 

اجازه دهید کودک در مورد دنیای خود تصمیم گیرنده باشد .ویکی لانسکی نویسنده کتاب صد و یک راه برای احساس خاص بودن کودک میگوید بهترین کار برای اینکار در اختیار قرار دادن دو گزینه برای انتخاب است که هر دو مورد پذیرش شماست .مثلا در صورتیکه برای خرید لباس یا مواد غذایی بیرون میروید اجازه دهید تا کودک از بین دو برند یک جنس انتخاب کرده و از او علت انتخاب را بپرسید .به او بگویید که نظر او بسیار مهم است .

بی قید و شرط به کودک محبت کنید

هر روز به او بی قید و شرط محبت کنید .او را در آغوش گرفته و ببوسید یا حتی در بسته خوراکی مدرسه او پیام های محبت آمیز بگذارید .حتی نوجوانان نیز بگونه ای نامحسوس تر به محبت عمیق والدین نیاز دارند .

اعتماد به نفس کودک ۲

دستاورد هایش را جشن بگیرید

موفقیت ها و دستاوردهای فرزندتان را جشن بگیرید .به سینما رفته یا شام را بیرون از منزل بخورید و برای او جشن بگیرید .نامه یا مدرک تشویقی او را به دیوار بزنید و موفقیت هایش را بدون اغراق به دیگران بگویید .

عکس العملهای خاص داشته باشید

بچه ها با مشاهده عکس العملهای خاص در برابر کارهایشان رشد میکنند .مثلا برای تشویق کودکی که رقصیده است به جای صادر کردن بیانیه ای به شکل : "آفرین خوب بود .این رقص را خوب اجرا کردی!" .بگویید :" حرکت پا در این رقص سخته و تو خوب انجامش دادی .آفرین" .

این رویکرد به کودک کمک میکند تا به درستی بفهمد که چرا موفق بوده است که به اعتماد به نفس او کمک خواهد کرد .

انتقاد سازنده نمایید

استیو بیدولف نویسنده کتاب راز کودک خوشحال میگوید : زمانی که قصد دارید تا چگونگی انجام کاری را به کودک توضیح دهید کاملا دوستانه حرف بزنید .

مثلا بگویید " اگر دست هات را اینطوری بالاتر بیاری ،راحت تر شنا خواهی کرد" .و از کلمات مثبت استفاده کنید .مثلا به جای اخطار دادن که :"تو نباید در مدرسه با کسی دعوا کنی" .بگویید :"من دوست دارم که تو از مدرسه لذت ببری ،سعی کن با بچه هایی که دوستشون داری و همراهت هستند بازی کنی".

صبور باشید

وقتی کودکی مشغول انجام مهارتی جدید است به طور روشن به او توضیح دهید که چه باید کند و چگونه باید انجام دهد و در ادامه صبر کافی برای تسلط او بر آن مهارت را داشته باشید .به طور مثال اگر کودک در لگنی بزرگ مشغول شستن جوراب کوچک خود است او را فورا به خاطر هدر دادن آب و صابون مورد سرزنش قرار ندهید .بلکه سعی کنید با کلمات مثبت او را به روش درست انجام کار هدایت کنید .با اینکار کودک مرحله به مرحله آموخته و اعتماد به نفس او افزایش خواهد یافت .

اشتباهات کودک را به شخصیت او نسبت ندهید

هدف از تذکر دادن را فراموش نکرده و درست تذکر دهید .مثلا به کودکی که تکالیفش را بد نوشته نگویید :"تو کثیفی" !بلکه فقط بگویید : "تکالیفت را نامرتب انجام داده ای" .جملات و عواطف منفی موجب کم شدن اعتماد به نفس کودک میشود .

زندگینامه افراد موفق را بخوانید

کودکان از خواندن زندگینامه ها لذت میبرند خصوصا زندگینامه کسانی که از شرایط سخت به موفقیت های بزرگ رسیده اند .این داستانها به کودکان پیام تو میتوانی را ارسال میکند .موفقیت ناشی از کارسخت ،عزم جزم و اعتماد به نفس است .

وقتی از جوناس سالک کاشف واکسن فلج اطفال سوال شد که چند بار آزمایشهای او شکست خورده پاسخ داد که من هیچگاه شکست نخوردم بلکه تنها چیزهای جدید آموختم .

حس شوخ طبعی کودک را پرورش دهید

خنده ،زخم ناشی از شکست را تسلی میدهد و اغلب سلاح مناسبی برای مقابله با تحقیر است .کودکان شوخ طبع معمولا توانایی ریسک بیشتری دارند .ریسک بیشتر یعنی اعتماد به نفس بیشتر در کودک .

والدینی با اعتماد به نفس باشید

سوزان هاون درمانگر خانواده در نیویورک میگوید که بهترین راه برای پرورش کودکانی با اعتماد به نفس ،داشتن اعتماد به نفس در والدین است .آیا در خانه یا محل کار با مشکلات و چالش های جدیدی درگیر هستید ؟آیا به آنها به عنوان فرصت هایی برای رشد نگاه میکنید ؟آیا به طور دائمی با تصمیمات و انتخاب های جدید روبرو هستید ؟

با فرزند خود در مورد مشکلات زندگی و تلاش برای موفقیت حرف بزنید .بپذیرید که در زندگی موانعی وجود دارد و به او توضیح دهید که چرا حس میکنید که با اعتماد به نفس میتوان آنها را پشت سر گذاشت .نگرش شما مدلی از زندگی و نقشه ای برای آینده به فرزندتان هدیه میکند .

 

(0)
هیچ دیدگاهی وجود ندارد