تاریخ انتشار: 95-08-05 15:08:06 چهارشنبه
(276)

ده خوراکی ممنوع برای کودک زیر یک سال

ده خوراکی ممنوع برای نوزاد

تغذیه کودک در دوران بعد از تولد برای مادران اهمیت زیادی دارد.با وجود اینکه در یکسال اول بعد از تولد بهترین غذای اصلی شیر مادر است اما طبعا بعد از مدتی لازم است تا از غذای کمکی نیز برای تغذیه کودک استفاده شود .در فهرست زیر ده خوراکی ممنوع برای کودک زیر بکسال با شرح علت ممنوعیت آمده است .

۱.شیر گاو . شیر گاو به عنوان جایگزینی برای شیر مادر یا شیر خشک اصلا جایز نیست .هرچند ماست گرفته شده یا استفاده از شیر گاو در غذای پخته شده مشکلی ندارد .
۲.غذاها یا خوراکی های چسبنده یا سفت (مثل ذرت بو داده ،آبنبات یا خوراکی های خمیری) .این نوع خوراکی ها میتوانند باعث خفگی در کودک شوند .
۳.سبزیجات خام سفت ( مثل هویج) ،تکه های بزرگ از کمپوت میوه و دانه های میوه هایی مثل انگور و زغال اخته همگی خطرناک بوده و ممکن است منجر به خفگی شوند .شما میتوانید این میوه ها را به قطعات کوچک تکه کرده و به کودک بدهید .
۴.انواع آجیل ها .به یاد داشته باشید که خوردن انواع آجیل برای کودک زیر 4 سال میتواند خطرناک باشد .سعی کنید از آجیل خورد یا پودر شده و یا از کرم (مثل کره بادام زمینی) استفاده کنید .
۵.عسل .عسل حاوی باکتری خاصی است که میتواند باعث مسمومیت حاد غذایی در کودک شود (البته در کودکان بالای یک سال این اتفاق نمی افتد )
۶.هر نوشیدنی یا خوراکی حاوی کافئین .مثل نوشابه یا چای سرد .این خوراکی ها باعث سرحال شدن بیش از اندازه کودک و دردسر برای شما خواهد شد .
۷.بیش از 100 گرم آب میوه .بیش از این مقدار میتواند باعث اسهال در کودک شود .
۸.پنیر غیرپاستوریزه .پنیر غیر پاستوریزه دارای خطر مسمومیت غذایی است .
۹.خوراک دریایی. در صورتیکه در خانواده و نزدیکان سابقه حساسیت نسبت به خوراک دریایی دارید از خوردن خوراکی های دریایی خصوصا میگو ،لابستر ،خرچنگ و حلزون خودداری کنید .همچنین میتوانید با پزشک کودک نیز در این باره مشورت کنید .
۱۰.گوشت جانوران دریایی مثل کوسه ،اره ماهی یا شاه ماهی که میتوانند حاوی مقادیری جیوه باشند .البته این مورد برای بزرگسالان هم پیشنهاد میشود . 

 

منبع : Parents.com

(0)
هیچ دیدگاهی وجود ندارد