تاریخ انتشار: 95-08-01 14:08:50 شنبه
(259)

مسائل جنسی کودکان - راهنمای والدین

قبل از نوشتن این مقاله هیچ وقت با دختر کوچکم در مورد مسائل جنسی کودکان حرف نزده بودم .البته نه اینکه قصد اینکار را نداشتم ،اما با توجه به اینکه دختر من شش سال و نیمه است حس میکردم که مطرح کردن این بحث با او کمی زود است .البته کنجکاوی یا شیطنت جنسی خاصی هم از او مشاهده نکرده بودم (مثل سوال در مورد چگونگی تولد کودک یا دکتر بازی) .به همین دلیل فکر میکردم که میتوانم این بحث را تا دوره دبیرستان او به تعویق بیندازم .تا اینکه یک روز دخترم را در حال ورق زدن کتابی با موضوع راهنمای جنسی برای کودکان – که برای انجام تحقیقات خودم خریده بودم – دیدم .دخترم با اشتیاق به صفحات کتاب خیره شده بود و در گفتگویی که با او داشتم فهمیدم که مدت هاست او کنجکاو در این مسائل است و سوالات و مسائلی را هم با دختر هفت ساله همسایه مان در میان گذاشته است .

مگ هیکلینگ مربی بهداشت در ونکوور و نویسنده مقاله " حرف هایی تازه در مورد مسائل جنسی " میگوید : بسیاری از والدین از اینکه من چقدر زود به آنها پیشنهاد حرف زدن در مورد مسائل جنسی با فرزندشان را میدهم شوکه میشوند .آنها میگویند که میخواهند اولین کسی باشند که در این موارد با فرزندشان حرف میزنند .در صورتیکه اگر میخواهید اولین باشید باید اقدام کنید و الا کودک اطلاعات را از منابع دیگر مثل دیگر کودکان یا رسانه ها دریافت خواهد کرد .

البته این به معنی مشخص کردن یک روز خاص در تقویم برای شروع صحبت نیست بلکه باید فهمید که آموزش جنسی کودکان فرایندی مستمر است که در آن فرزند شما در طول زمان یاد میگیرد که چگونه نگرشی سالم به بدن خود و تمایلات جنسی اش داشته باشد .در ادامه قصد داریم راهنمایی برای طرح مسائل جنسی با کودک برای والدین به تفکیک دوره سنی کودک ارائه دهیم .

بیشتر بخوانید : آشنایی با خصوصیات جنسی کودکان و مدیریت آن

مسائل جنسی کودک - تولد تا  ۲سالگی

وضعیت جنسی کودک در این دوره سنی

تارا جانسون کارشناس آموزش جنسی در برامپتون میگوید که بسیاری از والدین با شنیدن این مطلب که کودکان از بدو تولد کشش ناخودآگاه جنسی دارند شگفت زده میشوند .آنها از زمان تولد به دنبال کشف بدن خود هستند و در حمام یا هنگام تعویض پوشک اندامهای جنسی خود را لمس میکنند .نوزادان پسر هم معمولا به طور مرتب دچار نعوظ میشوند .طبعا در این دوره سنی کودک درک درستی از حریم خصوصی نداشته و ممکن است به طور آشکار به لمس و تحریک اندان جنسی خود اقدام کند .کارول آرمدل مادر کودکی از تورنتو میگوید : کودک ۱۸ ماهه او در مهد کودک و بطور آشکار اقدام به تحریک اندام جنسی خود میکرده که در نهایت مراقب او به مادر کودک گوشزد کرده است که باید در این مورد با کودک حرف بزنند .

بیشتر بخوانید : خودارضایی در کودکان 

چه چیزهایی را لازم است بدانند ؟

اگر کودک شما به طور آشکارا در اماکن عمومی ،در فروشگاه مواد غذایی یا در برابر دیگر مادران و بچه ها عادت به دست زدن به اندام جنسی خود دارد ،به آرامی به او متذکر شوید که همه انسانها ازجمله کودکان نباید دست خود را در اماکن عمومی در شلوار ببرند .

تارا جانسون میگوید : کودکان بر اساس واکنش های والدین خود پی به قابل قبول یا غیر قابل قبول بودن کارهای خود میبرند و آن را می آموزند .بنابراین باید به سادگی و آرامش فقط به آنان متذکر شد که هیچ کس اجازه اینکار را در مکانی عمومی ندارد .نباید آنها را سرزنش کرده یا باعث شرمساری آنان شوید .پیام شما به سادگی این است که لمس اندام جنسی عملی سلامت و عادی است اما نباید در مکان های عمومی صورت گیرد و او فقط اجازه اینکار را در اتاق خود یا در مکانی خصوص دارد .

هرگز فکر نکنید که این دوره سنی برای شروع آموزش نام صحیح اندامهای بدن از جمله اندامهای جنسی به کودک زود است .زمانی که مشغول حمام کردن کودک یا تعویض پوشک او هستید به او بگویید : این بینی تو هست ،این شکم تواست .این اندام تناسلی تواست .آموزش نام بعضی از اندامها و نگفتن اسم اندامهای دیگر باعث گیج شدن کودک میشود .مگ هیکلینگ میگوید : وقتی شما نام صحیح اندامهای جنسی را به کودک بیاموزید باعث عدم بروز شرمساری و خجالت های بی مورد در مورد اندامهای جنسی در کودکان خواهید شد .

بیشتر بخوانید : اصلاح رفتارهای جنسی کودک

مسائل جنسی کودکان

مسائل جنسی کودک - سه تا پنج سالگی

وضعیت جنسی کودک در این دوره سنی

در این دوره سنی بچه ها به شدت در مورد بدن دیگران و بدن خود کنجکاو هستند .جین اسمیت مادر سه کودک از ارورا میگوید : پسر پنج ساله من زمانی که مشغول بازی با دوستان خود بود از من در مورد علت تفاوت ظاهری آلت خود با دیگر دوستانش سوال کرده است .او با دقت در وضعیت آلت ختنه شده دوستانش و آلت ختنه نشده خودش در مورد دلیل تفاوت ظاهری آنها سوال میکرد .به عقیده هیکلینگ کودکان در این دوره سنی دارای تفکرات جادویی هستند .این به معنی آن است که اگر کودک پاسخ صحیحی در مورد سوال خود نگیرد ،در ذهن خود جوابی برای آن سوال خواهد ساخت .آنها در این شرایط بر اساس ذهنیات خود داستانی ساخته و نتیجه گیری خواهند کرد .بعنوان مثال اگر پاسخی برای سوال چگونگی تولد فرزند نیابند فرض میکنند که والدین به بیمارستان ها مراجعه میکنند و از پرستاران درخواست فرزند کرده و آنها نیز بچه ای را از میان بچه ها انتخاب و به آنان میدهند ! .

چه چیزهایی را لازم است بدانند ؟

بسیار مهم است که در این دوره سنی پاسخ سوالات کودکان را بسیار صادقانه جواب دهید (خواهشا داستان لک لک و آوردن بچه را تعریف نکنید !) و البته به یاد داشته باشید که آنها آمادگی گذراندن یک دوره تخصصی علوم زیستی را هم ندارند !

مثلا اگر فرزند چهار ساله شما از شما پرسید که " بچه ها از کجا می‌آیند ؟" میتوانید به سادگی به آنها پاسخ دهید که دانه ای از بدن پدر با دانه بزرگتری از بدن مادر به هم ملحق میشوند و در جای مخصوصی در شکم مادر به نام رحم مانده و بزرگ میشوند تا تبدیل به کودک شوند .بعضی از بچه ها از این پاسخ راضی میشوند اما طبعا هستند کودکانی که سوالات دیگری مطرح خواهند کرد .مثلا این سوال که چگونه دانه پدر وارد شکم مادر شده و به دانه مادر خواهد رسید ؟ به عقیده جانسون در این مرحله از خود کودک میتوانید به عنوان یک نشانگر اندازه گیری استفاده کنید .یعنی در صورتیکه کودک سوالات بیشتری پرسیده و پافشاری بیشتری برای دانستن کند یعنی اینکه از جواب های شما قانع نشده .بنابراین سعی کنید با توضیحات ساده دیگر او را قانع کنید .

اگر دختر کوچک خود را مشغول دکتربازی با پسر همسایه دیدید ،او را سرزنش نکرده یا کاری نکنید که او احساس بدی پیدا کند .به عقیده جانسون در این نوع بازی ها حس کنجکاوی بسیار قویتر از تمایلات جنسی است .تنها لازم است که به کودک یادآوری نمایید که بخش هایی از بدن ،قسمت های خصوصی هستند و نباید  در معرض دید دیگران قرار بگیرند چون در اینصورت دیگر خصوصی نخواهند بود .در ادامه هم سعی کنید با چیزی مورد علاقه آنان ذهن آنها را از این مساله دور کنید .

سعی کنید تا اسامی صحیح و درست اعضا جنسی را در ذهن کودک جا بیندازید و به او تفاوت بین لمس درست و لمس بد اعضا جنسی را بیاموزید .هیکلینگ میگوید : لازم نیست که مثل یک افسر پلیس و با حرارت این موضوع را آموزش دهید بلکه تنها لازم است به کودک بفهمانید که اندام های تناسلی بخش های خصوصی بدن کودک هستند و غیر از پدر و مادر و دکتر کودک برای معاینه ،هیچ کس حق دیدن و لمس آنها را ندارد .

مسائل جنسی کودک - شش تا نه سالگی

وضعیت جنسی کودک در این دوره سنی

در این دوره سنی چشم کودک بر بسیاری از حقایق زندگی باز خواهد شد .ممکن است بعضی از آنها باز هم همان پرسش قبلی را مطرح نمایند : بچه ها از کجا می‌آیند یا چطور متولد میشوند ؟ اما مسلما پرسش برخی دیگر این خواهد بود : ارتباط جنسی چیست ؟ (هیکلینگ میگوید که توضیح علمی این موضوع آن است که ارتباط جنسی یا سکس به رابطه ای گفته میشود که طی آن آلت جنسی مرد وارد آلت جنسی زن میشود .اما مسلما این تعریفی است که صرفا میتوان به یک شخص بالغ داد ) .مایکل مورو – کارشناس و درمانگر کودک و خانواده از سنت جان – میگوید : با توجه به اینکه در این دوره سنی کودک به درک بهتری از مفاهیم رسیده است ،بنابراین این سوال پنجره ای برای دادن پاسخ ها و توضیحات بهتر به اوست .البته باید در نظر گرفت که او هنوز بالغ نشده و نمیتوان همه مسائل را با او در میان گذاشت .او صاحب سه پسر زیر هفت سال بوده و میگوید اجازه دهید تا کنجکاوی های طبیعی کودک شما را به پاسخ ها راهنمایی کند .

چه چیزهایی را لازم است بدانند ؟

در این دوره سنی باید به کودک مفاهیم پایه ای مربوط بلوغ و اتفاقاتی که در این دوره خواهد افتاد را آموزش داد .هیکلینگ توصیه میکند که : طی سالهای اخیر  بلوغ کودکان کمی زودتر اتفاق می افتد و قرار گرفتن ناگهانی در آن میتواند بسیار ترسناک باشد .سعی نمایید تا از امتیازاتی که کارشناسان آن را با عبارت "لحظات قابل آموزش" میخوانند استفاده کنید .مثلا وقتی دختر هفت ساله کارل در یک دستشویی عمومی یک تامپون دید ،کارل از فرصت پیش آمده استفاده کرده و سعی کرد تا توضیحاتی ابتدایی در مورد قاعدگی به دخترش بدهد .او میگوید : به نظر من و با توجه به تجربه ای که داشتم حرف زدن در فضای بیرون از خانه و در میان مردن با دخترم آسانتر از نشستن در اتاق خواب او و سعی توضیح این مفاهیم به او بود .

حتی اگر دختر هشت ساله شما سوال میکند : رابطه جنسی دهانی چیست ؟ در برابر ارائه پاسخ درست مقاومت نکنید .هیکلینگ با خنده میگوید : سوالی که از طرف کودک مطرح شده و ما را غرق در عرق شرم میکند ،از جالبترین لحظات والدین است .نفسی عمیق بکشید و سعی کنید بدون آسمان و ریسمان بافتن ساده ترین و بهترین پاسخ را به سوال کودک بدهید . "رابطه جنسی دهانی زمانی اتفاق می افتد که دو آدم بالغ که همدیگر را دوست دارند ،آلت جنسی هم را با دهان تحریک میکنند " .در این مواقع اگر مقابله کرده و سعی کنید که جواب درستی به سوال ندهید ،مطمئن باشید که فرزند شما از دیگری همین سوال را خواهد پرسید .

مادر یک کودک هفت ساله میگفت که هیچ وقت با او در مورد مسائل جنسی حرف نزده زیرا فرزندش هیچ وقت از او سوالی در این موارد نپرسیده است .

هیکلینگ هشدار می دهد که : در صورتیکه شما منتظر سوال فرزندتان باشید ممکن است که این انتظار تا ابد طول بکشد .برخی از بچه ها هیچ وقت از والدین خود سوال نمیکنند و یا سکوت مادر و پدر را دلیلی بر تابو بودن این مساله میدانند .یک راه خوب برای شروع صحبت با هم این است که کتاب مناسبی در مورد تولید مثل تهیه کرده و همراه فرزندتان بخوانید .

مسائل جنسی کودکان

مسائل جنسی کودک - نه تا دوازده سالگی

وضعیت جنسی کودک در این دوره سنی

هیکلینگ از این دوره با عبارتی ویژه نام میبرد .او میگوید : تمایلات جنسی گونه ای از رشد است و در این دوره آنها از صحبت کردن در این موارد متنفر هستند .بسیاری از دوازده ساله ها مطمئن هستند که همه چیز را در این مورد میدانند و بسیاری از اصطلاحات جنسی را بدون درک درستی از مفهوم آن استفاده میکنند .برای مثال جین اسمیت مادر بروک دختر ده ساله اش میگوید که او اصطلاح " necking " را در مدرسه و به معنی بوسیدن زیاد ناحیه گردن آموخته است اما درک درستی از این اصطلاح و واقعیت آن ندارد .همچنین در این دوره سنی معمولا فعل و انفعالات هورمونی و تغییرات واضح بدنی شروع شده و باعث ایجاد سوالات بسیاری در مورد بدن و احساسات در ذهن بچه ها میشود .

چه چیزهایی را لازم است بدانند ؟

به آنها اطمینان خاطر بدهید که تمام اتفاقاتی که برای آنان خواهد افتاد – جوش های صورت ،شب های خیس پسران ،جوانه زدن پستان ها ،عادت ماهانه ،رشد اندامهای جنسی و موی بدن – همگی نرمال و عادی هستند .به او اطمینان دهید که تمام دوستان او دچار این مسائل خواهند شد البته نه لزوما همزمان با او .بعضی وقت ها با آنان در مورد تغییرات احساسی شدیدی که در این دوره حس خواهند کرد و مثل قرار گرفتن در جاده ای پر دست انداز است صحبت کنید .دوره ای که هیکلینگ با عبارت " غمگین ،شاد و دیوانه وار " از آن یاد میکند و اضافه میکند که : ماشین جای خوبی برای حرف زدن در مورد این مسائل است .زمانی که به آرامی میرانید و ارتباط چشمی هم با هم نخواهید داشت .

با فرزند دوازده ساله خود در مورد مخاطرات و ریسک شروع زود هنگام فعالیت های جنسی حرف بزنید .هیکلینگ میگوید : اطمینان حاصل کنید که او میداند با اولین ارتباط جنسی احتمال بارداری وجود دارد .و همچنین از طریق رابطه جنسی دهانی هم احتمال بروز بیماری های مقاربتی وجود دارد .حتی سعی کنید از بعضی شرایط خاص بهره برده و بعضی از مسایل را با او در میان بگذارید .مثلا در صورتیکه در تلویزیون داستانی در مورد ازدواج گفته شده از او بپرسید که به نظرت احتمال دارد که همان رابطه اول آنها منجر به فرزند شود .وقتی او نظر خود را بیان کرد بدون قضاوت نظرش را گوش کنید .

تصور نکنید که فرزندان شما قادر به جذب و درک ارزشهای خانوادگی از طریق هوا هستند ! هیکلینگ میگوید : شما باید به طور روشن انتظارات خود را از فرزندتان با او در میان بگذارید .اما ساندرز مادر یک پسر ۹ ساله و دختر ۱۱ ساله این روزها زمان زیادی را صرف بحث در مورد موضوعی میکند که خود نام "رفتار آینده" را برای آن برگزیده .او میگوید : دوست دارم پسرم شخص خوبی شده و با دخترها مهربان باشد .ما در مورد نحوه تمام کردن ارتباط با دیگران و رفتار او در قبال کسانی که او را دوست دارند ولی او به آنها علاقه ای ندارد با هم حرف میزنیم .

مسائل جنسی کودک - سیزده تا هجده سالگی

وضعیت جنسی کودک در این دوره سنی

نوجوانان تجربه تغییرات بزرگی را خواهند داشت ،هورمون‌های آنها به شدت فعال شده و برای داشتن فعالیت جنسی تحت فشار هستند ،خواه برای این مورد آماده بوده و خواه آماده نباشند ."دختر من پانزده ساله است و در این سن فشارهای جنسی او را به شدت آزار میدهد اما او نمیتواند در مورد آنها حرف بزند " .این ها حرف های جکی مورگان مادر دختری ۱۵ ساله از وایت هورس است .

چه چیزهایی را لازم است بدانند ؟

با وجود اینکه شاید در این دوره سنی نوجوانان از شما نپذیرند ،اما به راهنمایی و پشتیبانی والدین خود نیاز دارند .کارشناسان توصیه میکنند که علی‌رغم ممانعت و دست و پا زدن کودک برای فرار از بحث ،اما شما در مورد مسائل جنسی با آنان حرف بزنید ."تا وقتی که بی میلی فرزندم به بحث در مورد مسائل جنسی را میبینم ،موضوعی که در موردش با فرزندم حرف میزنم احساس درونیش خواهد بود " .به گفته مورگان باید برای فرزند نوجوانمان مشخص شود که آنچه که او را تحت فشار قرار میدهد تغییرات هورمونی بوده و کاملا طبیعی است .

اطمینان حاصل کنید که فرزند شما بدرستی بفهمد که آنچه در رسانه‌ها و یا در فیلمها در مورد ارتباط جنسی میبیند لزوما واقعی نیست و اکثر نوجوانان همسن و سال او از لحاظ ارتباطات جنسی فعال نیستند .از طرفی او (خصوصا دختران) باید بدانند که هیچ کس و به هیچ عنوان حق وادار کردن او به ارتباط را ندارند و هر نوع ارتباط جنسی باید با رضایت طرفین باشد .همچنین شما نباید مباحث جنسی را محدود به پیشگیری یا ممانعت کنید و در مورد ارتباط جنسی در بستر احساسات و روابط عاطفی نیز با او حرف بزنید .

در موضوع پیشگیری از بارداری به حاشیه نروید .فرزند شما باید به طور شفاف در مورد نحوه پیشگیری و مباحث مرتبط با آن اطلاعات کسب کند .تحقیقات نشان داده است که نوجوانانی که اطلاعات دقیق تری نسبت به موضوع پیشگیری دارند دیرتر اقدام به برقراری رابطه جنسی کرده و در زمان ارتباط نیز از وسائل پیشگیری استفاده میکنند .این واقعیت را بپذیرید که فرزند نوجوان شما در مرحله ای است که باید در مورد زندگی جنسی خود تصمیمات بزرگی بگیرد و این برای او نگران کننده است .جانسون میگوید : شما نمیتوانید فرزند نوجوان خود را کاملا کنترل کرده و هر آنچه را که دوست دارید به او دیکته کنید .آنچه شما برای کمک به فرزندانتان میتوانید انجام دهید آن است که اطلاعات صحیح مورد نیازش را به او داده و بعد به او بفهمانید که مسئولیت هر کار او مستقیما به خودش باز خواهد گشت .در نهایت او تصمیم گیرنده اصلی در این مورد خواهد بود .

بیشتر بخوانید : ریشه های سلامت جنسی در دوران کودکی

پورنوگرافی در اینترنت و کودکان

جان اسمیث مادر سه کودک از ایالت اورورا میگوید : زمانی که قصد کمک به انجام پروژه دختر ده ساله ام را داشتم عبارت "girls playing" را در گوگل سرچ کردم .او میگوید : مشاهده آنچه روی صفحه ظاهر شد برای من شوکه کننده بود .نمیتوانستم آنها را باور کنم .

مگ هیکلینگ مربی بهداشت جنسی در ونکوور میگوید این اتفاقات تعجب انگیز نیست .او میگوید که با سی و پنج سال تجربه در این راه میتواند بگوید که کودکان در این روزها به شدت در معرض پورنوگرافی هستند .آنها سوالات زیادی در مورد آنچه که میبینند خواهند داشت .او میگوید : یکی از اولین موضوعاتی که باید برای فرزند خود روشن کنید که این است که اینها داستانهایی پوچ و بی اساس در مورد ارتباط جنسی انسانهاست .

به اعتقاد هیکلینگ : اگر فرزند شما پرسید که : چرا اینطور رفتار میکنند ؟ به او به طور مستقیم پاسخ دهید که بعضی از بزرگسالان این نوع رفتار را دوست دارند .وقتی خود تو بزرگ شدی باید خود تصمیم به انتخاب نوع رفتارت بگیری .اگر فرزند شما در مورد خشونت یا استثمار جنسی موجود در فیلم از شما سوال کرد به او توضیح دهید که این نوع رفتارها مجرمانه است .هیکلینگ اضافه میکند : در صورت مشاهده این نوع عکس یا فیلم در کامپیوتر آنرا پاک کنید و در مورد آن با فرزندتان صحبت کرده و به او بگویید که این نوع تصاویر باعث آسیب ذهنی به او خواهد شد .لازم است تا فرزند شما بداند که شما از او عصبانی نیستید بلکه این تصاویر بعضا موقع کار شما نیز در تبلیغات ظاهر میشود .لازم است تا بچه ها بدانند که داشتن ارتباط جنسی حتما به شیوه و روشی که در این فیلم ها تبلیغ میشود نیست و آنها خود باید در مورد نوع رفتارشان تصمیم گیرنده باشند .

منبع : Parenting.com  

ترجمه از وبسایت فسقلی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

               

 

 

 

 

 

(0)
هیچ دیدگاهی وجود ندارد