تاریخ انتشار: 95-06-13 16:06:01 شنبه
(184)

۱۵ توصیه برای تشویق کودک به رفتار درست

برای تشویق رفتار خوبی که از فرزندتان انتظار دارید این رهنودها را امتحان کنید .

۱.کودکان کاری را می کنند که شما می کنید.

فرزندتان به شما نگاه می کند تا در مورد نحوه رفتارکردن در جهان سرنخی بدست آورد. شما الگوی او ھستید، بنابراین از رفتار خودتان برای راھنمایی او استفاده کنید. آنچه شما انجام می دھید اغلب بسیار مھم تر از آنچه است که می گوئید . اگر می خواھید فرزندتان بگوید: "لطفا" ، خودتان آنرا بگویید. اگر نمی خواھید فرزند تان صدایش را بلند کند، خودتان نرم و آرام صحبت کنید.

۲.به فرزندتان نشان دھید که چه احساس می کنید.

صادقانه به او بگویید که چگونه رفتار او روی شما تاثیر می گذارد. این به او کمک خواھد کرد که مانند یک آینه، احساسات خودش را در احساسات شما ببیند. این ھمدلی نامیده می شود. تا سن سه سالگی، کودکان می توانند ھمدلی واقعی را نشان دھند . بنابراین، شما می توانید بگوئید، " من ناراحت ھستم چون سر و صدا آنقدر زیاد است که نمی توانم با تلفن صحبت کنم". هنگامی که جمله را با «من» شروع می کنید، این به فرزند شما فرصت می دھد که چیزها را از دیدگاه شما ببیند.

۳.در ھمان وقتی که "خوب" است او را تشویق کنید.

این بدان معناست که وقتی فرزند شما رفتاری می کند که شما آن را دوست دارید ، می توانید به او نظر مثبت بدھید. به عنوان مثال، " به به، خیلی خوب بازی می کنی. واقعا خوشم میاد که تمام بلوک‌ها را روی میز به این شکل نگه می داری' . این رفتار بهتر از موقعی کار می کند که منتظر شوید بلوک‌ها یک دفعه به زمین بریزند و شما متوجه شوید و داد بزنید: "هی، اون کار رو نکن". این اظهارنظر مثبت گاهی اوقات " تحسین توصیفی " نامیده می شود. سعی کنید شش نظر مثبت ( تحسین و تشویق ) دربرابر هر نظر منفی ( انتقاد و توبیخ)بدهید. نسبت ۶ به ۱ مسائل را متعادل نگه می دارد. به یاد داشته باشید که اگر کودکان انتخابی بین عدم توجه یا توجه منفی داشته باشند، به دنبال توجه منفی خواهند بود.

۴.خودتان را ھم قد فرزندتان پائین بیاورید.

زانو زدن یا چمباتمه زدن در کنار کودکان ابزار بسیار مؤثری برای برقراری ارتباط مثبت با آنها است. نزدیک شدن به شما اجازه می دهد آنچه را که آنها ممکن است احساس یا فکر کنند بفهمید. این ھمچنین به آنها کمک می کند بر روی آنچه که شما می گوئید یا می خواهید تمرکز کنند . اگر به فرزندتان نزدیک باشید و توجه او را جلب کنید، نیازی نیست از او بخواهید به شما نگاه کند.

۵." .من حرفت را می شنوم".

گوش دادن فعال یکی دیگر از ابزارهای کمک به کودکان خردسال است که با احساسات خود کنار بیایند. آنها زیاد احساس سرخوردگی می کنند، مخصوصا اگر نتوانند احساسات شان را بطور شفاهی بخوبی بیان کنند. اگر شما در مورد اینکه آنها چه احساسی دارند فکرتان را برایشان تکرار کنید، به از بین بردن مقداری از تنش آنها کمک می کنید. این ھمچنین باعث می شود که آنها احساس احترام و آرامش بکنند. این می تواند بسیاری از بداخلاقی‌های بالقوه را از بین ببرد.

۶.به وعده‌هایتان عمل کنید.

به توافق‌هایتان وفادار باشید. هنگامی که شما به وعده های خوب یا بد تان عمل می کنید، فرزندتان می آموزد که به شما اعتماد بکند و احترام بگذارد. بنابراین، هنگامی که قول می دهید بعد از اینکه او اسباب بازی های خودش را جمع کرد برای یک پیاده روی خواهید رفت، مطمئن شوید که کفش های پیاده روی تان را در دسترس دارید. هنگامی که می گوئید اگر او این طرف آنطرف دویدن را متوقف نکند کتابخانه را ترک خواھید کرد، آماده باشید که فورا –هرچه واقع بینی بیشتر باشد، بهتر است . آنجا را ترک کنید. لازم نیست در این مورد سر و صدا بکنید این کمک می کند که فرزند شما احساس امنیت بیشتری بکند، چون این کار محیطی یکدست و قابل پیش بینی ایجاد می کند.

۷.وسوسه را کاهش دهید .

بازی کردن با عینک شما خیلی سرگرم کننده بنظر می رسد - برای کودکان سخت است به یاد داشته باشند که به آن دست نزنند. با دور نگه داشتن اشیا از دید احتمال اکتشافات معصومانه اما پرهزینه را کم کنید.

۸.درگیریهای خود را انتخاب کنید.

قبل از اینکه در مورد چیزی که فرزند شما در حال انجام آن است دخالت کنید - به خصوص برای گفتن "نه" یا " نکن " - از خود بپرسید که آیا آن موضوع واقعا مهم است یا نه. با به حداقل رساندن دستورها ، درخواست‌ها و اظهارنظرهای منفی، فرصت کمتری برای درگیری و احساسات بد ایجاد می کنید. مقررات مهم ھستند، اما تنها زمانی از آنها استفاده کنید که واقعا مهم باشد.

۹.غر زدن : قوی باشید.

کودکان نمی خواهند آزار دھنده باشند. با کوتاه آمدن در زمانی که آنها برای چیزی غر می زنند ، به آنها آموزش می دهیم که این کار را بیشتر بکنند - حتی اگر منظورمان این نباشد. 'نه' به معنی ' نه' است و به معنی 'شاید' نیست ، پس آن را نگوئید مگر اینکه در مورد آن جدی باشید. اگر بگوئید 'نه' و بعد کوتاه بیائید، دفعه بعد کودکان حتی بیشتر از قبل غر خواهند زد، به امید اینکه دوباره شانس بیاورند.

۱۰.مسائل را ساده و مثبت نگه دارید .

اگر می توانید دستورهای روشنی با عبارات ساده بدھید ، فرزند تان خواهد فهمید از او چه انتظاری می رود( لطفا وقتی که از جاده عبور می کنیم دست مرا بگیر ). بیان مسائل به شیوه مثبت باعث میشود که مغز آنها در مسیر درست فکر کند. به عنوان مثال "لطفا در را ببند" از "در را باز نزار" بهتر است .

۱۱.مسئولیت و پیامدها.

هرچه که کودکان بزرگتر می شوند، شما می توانید به آنها مسئولیت بیشتری برای رفتارشان بدھید. ھمچنین می توانید به آنها فرصتی برای تجربه عواقب طبیعی آن رفتار بدھید. لازم نیست شما همیشه نقش منفی داشته باشید. برای مثال، اگر فرزندتان فراموش کرد جعبه ناهار خود را در کیفش بگذارد، وقت ناھار گرسنه خواهد ماند . اوست که گرسنه می ماند و اوست که پیامد کار خود را تجربه می کند. فقط یکبار گرسنه ماندن به او ضرری نمی زند. گاهی اوقات ، با نیت خوب، برای فرزندانمان مان آنقدر کار می کنیم که اجازه نمی دھیم خودشان چیزی یاد بگیرند. در مواقع دیگر، شما باید عواقب رفتار غیر قابل قبول یا خطرناک را فراھم کنید. برای این مواقع، بهتر است اطمینان حاصل کنید که شما عواقب را توضیح داده اید و فرزندانتان از پیش با آنها موافقت کرده اند .

۱۲ یک بار بگوئید و رد بشوید.

تعجب آور است که فرزند تان چقدر گوش می کند حتی اگر آن بلوغ اجتماعی را نداشته باشد که این موضوع را به شما بگوید. نق زدن و انتقاد کردن برای شما خسته کننده است و کارساز نیست. فرزند تان فقط گوش خود را بر نق زدن و انتقاد می بندد و نمی داند چرا شما ناراحت تر می شوید. اگر می خواهید به او آخرین فرصت را برای ھمکاری بدهید، عواقب همکاری نکردن را به او یادآوری کنید. بعد شروع به شمردن تا سه بکنید.

۱۳.کاری کنید که فرزندتان احساس مهم بودن بکند.

کودکان دوست دارند بتوانند به خانواده کمک کنند. کم کم بعضی از کارهای ساده و یا چیزهایی را که او می تواند انجام دھد به او واگذار کنید تا نقش مهم خود را در کمک به خانواده بازی کند. این کار به او احساس مهم بودن خواهد داد و او از کمک کردن احساس غرور خواھد کرد. اگر بتوانید برای انجام یک کار تمرین زیادی به فرزندتان بدھید، او در آن کار بهتر خواھد شد و سعی خواھد کرد بیشتر تلاش کند. کارهای امن به کودکان کمک می کند احساس مسئولیت کنند، اعتماد به نفس در خود ایجاد کنند و به شما نیز کمک کنند.

۱۴.برای موقعیت های چالش برانگیز آماده شوید.

مواقعی ھست که مراقبت از فرزند تان و انجام کارهایی که باید انجام دھید کمی پیچیده می شود. اگر در مورد این موقعیت های چالش برانگیز از قبل فکر کنید، می توانید با توجه به نیازهای فرزند تان برنامه ریزی کنید. پنج دقیقه قبل از اینکه نیاز دارید او فعالیت هایش را تغییر دھد به او ھشدار دھید. در مورد اینکه چرا به ھمکاری او نیاز دارید با او صحبت کنید . در این صورت، او برای آنچه شما از او انتظار دارید آماده خواھد شد.

۱۵.حس شوخ طبعی را حفظ کنید.

یکی دیگر از راھهای از بین بردن تنش و درگیری احتمالی استفاده از طنز و تفریح است . می توانید وانمود کنید که یک به ھیولای شوم غلغلک دھنده شده اید یا صداهای حیوانات را در آورید. اما اگر طنز به ضرر فرزند تان باشد کمک نخواھد کرد . کودکان خردسال به راحتی از این که والدین "سربسرشان بگذارند" ناراحت می شوند. طنزی که هر دوی شما را به خنده وادارد عالی است .

 

 

(0)
هیچ دیدگاهی وجود ندارد