تاریخ انتشار: 95-06-10 13:06:10 چهارشنبه
(227)

روال خواب نوزادان

وقتی که درباره روال خواب برای نوزادان صحبت می شود انعطاف پذیری کلمه کلیدی به حساب می آید.

خواب نوزاد تازه متولد شده: برخی از اصول اولیه

 نوزادان بیشتر وقت خود را در خواب می گذرانند. آنها طوری برنامه ریزی شده اند که در فاصله شیرخوردنها، چه شب و چه روز، خوابهای کوتاه مدت حدود ۲ تا ۳ ساعت داشته باشند.

تا شش ماه اول، نوزاد شما در طول شب برای شیرخوردن و آرام گرفتن به توجه شما نیاز خواهد داشت. برخی از نوزادان حتی پس از این هم به بیدار شدن ادامه خواهند داد.

روال خواب برای نوزادان تازه متولد شده می تواند به اندازه خواب نوزادان بزرگتر و پدر و مادرها متنوع باشد. رویکردی که شما در پیش می گیرید بستگی به گزینه های خواب شما دارد، مثل جایی که نوزادتان می خوابد (در تختخواب خودش، در تخت شما، در تخت خوابی در اتاق شما) .

برخی از پدر و مادرها روال مختصری دارند یا اصلا روالی ندارند و اکتفا می کنند به این که از خواسته نوزادشان پیروی کنند. بعضی دیگر در می یابند که گویی یک روال خیلی ساده و انعطاف پذیر به نوزادشان کمک می کند، و به آنها نیز کمک می کند که احساس کنترل بیشتری داشته باشند.

این سن، موقع مناسبی برای برنامه ریزی های سفت و سخت نیست. ممکن است دریابید که نوزاد شما حتی با بهترین برنامه های طرح شده جور در نمی آید! در چند ماه اول زندگی نوزاد تان، بهتر است به آرامی پیش بروید – یکدیگر را بشناسید و امتحان کنید که چه چیزی برای نوزاد و برای شما بهتر است.

 

غذا، بازی و خواب

برای نوزاد تازه متولد شده، انعطاف پذیر بودن در مورد زمان خواب و تغذیه نوزاد مفید است. بسیاری از کارشناسان بهداشت نوزادان بر این باورند که وقتی احساس می کنید روالی برای شما مناسب است ، بهتر است هر روز به همان شیوه عمل کنید - تغذیه، بازی، خواب.

هنگامی که نوزادتان از خواب بیدار می شود

**به او شیر بدهید

**پوشک نوزادتان را عوض کنید

**برای صحبت و بازی وقت بگذارید

**نوزاد تان را دوباره برای خوابیدن در تخت بگذارید.

در شب ، ممکن است ترجیح بدهید بازی نکنید و در عوض بر آرام کردن نوزادتان تمرکز کنید که دوباره به خواب برود.

برای نوزادان کوچکتر، زمان بازی فقط ممکن است نوازشی آرام یا بعضی وقتها کمی کش و قوس و لگد زدن پتو باشد. نوزادان کوچک بعد از حدود ۱۰تا ۲۰ دقیقه خسته می شوند. می توانید به نشانه ها و علایم بدنی خستگی نوزادتان توجه کنید تا ببینید چه موقعی وقت متوقف کردن بازی است.

مسئله کلیدی این است که به خواسته نوزادتان عمل کنید که چه موقعی وقت شیر خوردن، بازی کردن و خوابیدن است اما این کارها را به شیوه مشابهی در طول روز انجام دهید.

خواب روز

بیدار نگه داشتن نوزاد در تمام طول روز در به خواب رفتن بهتر او در شب کمک نخواهد کرد . خواب در طول روز نیز مهم است. اما بهتر است اجازه ندهید که نوزاد تان بیشتر از چهار ساعت در هر بار در طول روز بخوابد. پس از آن ، نوزادان نیاز به تغذیه شدن دارند.

تغذیه و خواب

به طور کلی ، نوزادان تازه متولد شده باید هر ۲ تا ۴ ساعت تغذیه بشوند. نوزاد شما پس از یک تغذیه خوب بهتر خواهد خوابید.

آرام گرفتن

 نوزادان تازه متولد شده درزمانی که بی قرار هستند به کمک شما نیاز دارند. اگر ظرف دو ساعت گذشته تغذیه شده اند، حاال وقت بغل کردن و آرام کردن است. همچنین می توانید به نوزادتان کمی بیشتر غذا بدهید تا در بخواب رفتنش کمک کند.

(0)
هیچ دیدگاهی وجود ندارد