تاریخ انتشار: 95-06-04 11:06:41 پنج شنبه
(254)

آموزش توالت ( ۲ )

گام‌های اساسی و اولیه برای آموزش توالت

**یک روز را برای شروع انتخاب کنید، شاید زمانی که برنامه ای برای ترک خانه ندارید.

**استفاده از پوشک را متوقف کنید (به جز در شب و در طول خواب روزانه ). شروع به استفاده از شورت یا شلوار آموزشی بکنید. حتی می توانید به فرزندتان اجازه دهید که بعضی از شورت‌ها را خودش انتخاب کند که می تواند مرحله هیجان انگیزی برای او باشد.

**به فرزندتان لباسی بپوشانید که در آوردن آن آسان است - برای مثال، شلوار کشدار، بجای لباس یکسره. در هوای گرمتر، می توانید موقعی که در خانه هستید به او فقط شورت بپوشانید.

**هر روز در موقعی که احتمال دارد فرزندتان دفع مدفوع بکند او را روی لگن بنشانید، مانند ۳۰ دقیقه بعد از خوردن غذا یا پس از حمام کردن.

**به فرزندتان مقدار زیادی از فیبر غذایی برای خوردن و آب برای نوشیدن بدهید، تا او یبوست نگیرد که می تواند آموزش توالت را دشوار سازد. رژیم غذایی فرزند شما بهترین راه برای کمک به این روند است .

**اگر فرزندتان همکاری نمی کند یا علاقه‌مند به نظر نمی رسد، صبر کنید تا زمانی که او دوباره مایل به امتحان کردن باشد.

 **برای تلاش‌های فرزندتان او را تشویق کنید (حتی اگر پیشرفت او کند است)، و زمانی که موفق می شود او را بیشتر و بیشتر تشویق بکنید. می توانید بگوئید "مهسا جون، آفرین‌که روی لگن نشستی ". همین طور که او به مرحله بعد می رسد، او را کمتر تشویق کنید تا مساله برای او بصورت یک امر عادی درآید.

**به نشانه‌های نیاز فرزندتان به توالت رفتن توجه داشته باشید - برخی نشانه‌ها شامل تغییر در وضعیت بدن، خارج کردن باد و ساکت شدن است.

**در مراحل مختلف در طول روز ( اما نه زیاده از حد )، می توانید از فرزند خود بپرسید که آیا نیاز به رفتن به توالت دارد یا نه. یادآوری‌های آرام کافی هستند - بهتر است فرزند تان احساس نکند تحت فشار قرار می گیرد.

**پنج دقیقه برای نشاندن یک کودک در لگن یا توالت بحد کافی طولانی هست. بهتر است فرزند تان را وادار نکنید برای مدت زمان طولانی روی توالت بنشیند، چرا که این مثل تنبیه بنظر می رسد.

**در ابتدا شما باید باسن فرزندتان را پاک کنید، تا زمانی که او بیاموزد چگونه این کار را بکند. به یاد داشته باشید که از جلو به عقب پاک کنید، به خصوص برای دختران کوچک.

**به پسر تان اموزش دهید که پس از تمام کردن جیش، آلت تناسلی اش را تکان دهد تا قطره‌های اضافی بریزند. گاهی اوقات، در مراحل اولیه آموزش توالت، مفید است که یک توپ پینگ پنگ در توالت بیاندازید تا او آن را نشانه بگیرد. یا او ممکن است ترجیح دهد بنشیند و جیش کند که در مراحل اولیه بهتر بوده و می تواند کمتر کثیف بکند.

**به فرزند خود یاد بدهید که چگونه پس از استفاده از توالت دست هایش را بشوید. این می تواند فعالیت سرگرم کننده ای باشد که فرزند تان از آن به عنوان بخشی از روال لذت ببرد. اگر نتواند داخل توالت جیش کند، اظهار نظر نکنید. فقط آن را بدون سر و صدا پاک کنید.

آموزش توالت ممکن است روزها یا ماه‌ها طول بکشد. این یک مسابقه نیست ( مهم نیست که پدر و مادر‌های دیگر در مورد فرزندان " فوق العاده " خود به شما چه می گویند! ).

ھم این است که به فرزندتان فشار نیاورید. آرام باشید و اجازه دهید او با سرعت خود یاد بگیرد - زمانیکه آماده است آنرا یاد خواهد گرفت. او را با یادآوری‌ها و قصه‌های ملایم ترغیب کنید. آنچه فرزند شما بیشتر از همه چیزمی خواهد راضی کردن شماست، و تحسین کردن به او نشان خواهد داد که چه کار خوبی انجام می دهد .

انجام فعالیتهای عادی در موقع آموزش توالت

چند روز در خانه ماندن در زمانی که شروع به آموزش توالت می کنید بهتر است، اما شما احتمالا در بعضی از مراحل آن مجبور به بیرون رفتن خواهید شد.

هر کجا که می خواهید بروید، این ایده خوبی است که بررسی کنید که نزدیکترین توالت در آنجا کجا هست. اگر شما به یک مرکز خرید محلی می روید وقتی که به آنجا می رسید از فرزند خود بپرسید که آیا او نیاز دارد به توالت برود. این می تواند به او کمک کند که با محل جدید آشنا شود.

هنگامی که بیرون هستید بهتر است لباس زیر و لباس اضافی برای فرزندتان بردارید، تا زمانی که او در مورد استفاده از توالت اعتماد به نفس زیادی پیدا کند.

شبهای خیس

حتی اگر فرزند شما از توالت یا لگن در طول روز استفاده می کند، هنوز وقت دور انداختن پوشک نیست - در اغلب موارد، کودکان باید به ۳ تا ۴ سالگی برسند تا اینکه در موقع شب جایشان خشک باشد. بعضی از بچه‌ها ممکن است هنوز در شش یا هفت سالگی یا حتی بالاتر جایشان را خیس کنند.

برای فرزند تان روشن کنید که اگر نیمه شب از خواب بیدار شود و نیاز به استفاده از لگن داشته باشد شما به او کمک خواهید کرد. به او اطمینان دهید که اگر در موقع شب جایش را خیس کند مسئله‌ای ای نیست.

برخی از پدر و مادرها، از یک محافظ ضد آب در زیر ملافه پایین استفاده می کنند تا شستشو را کاهش دهند. بعضی دیگر از دو ملافه زیری روی تخت استفاده می کنند تا عوض کردن در موقع شب راحت تر باشد.

استفاده از شلوار آموزشی کودکان

کودکان اگر دیگر پوشک نپوشند احتمال بیشتری دارد که استفاده از توالت را درک کنند – بالاخره پوشک یک توالت قابل حمل است. بنابراین پس از اینکه فرزند شما چند هفته به لگن عادت کرد، زمان خوبی برای شروع شلوار آموزشی است. اینها شورت‌های جذب کننده ای هستند که در طول آموزش توالت پوشیده می شوند. هنگامی که فرزند شما شلوار آموزشی می پوشد، به او لباسی بپوشانید که درآوردن سریع آن آسان باشد.

پوشیدن شلوار آموزشی گام بزرگی برای فرزند شما است. اگر شما آن را مورد ستایش قرار دهید، مرحله انتقال ساده تر انجام خواھد شد. به او بگویید چقدر بزرگ شده است و چقدر به او افتخار می کنید.

شلوارھای آموزشی کمتر از پوشک جذب می کنند. آنها برای نگه داشتن کثیفی‌های بزرگتر(مانند مدفوع تصادفی ) مفید هستند.

به طور کلی، شلوار‌های آموزشی پارچه ای کمتر از شلوار‌های "پول آپز" ( شلوارهای پول آپز گونه ای شلوار آموزشی یکبار مصرف است که قسمت میانی آن تقریبا مثل پوشک عمل میکند اما ظاهر آنها شبیه شلوار معمولی کودک است ) جذب می کنند، و کمتر شبیه پوشک بنظر می رسند. در هنگام رفتن به بیرون، شلوار‌های پول آپز ممکن است قابل استفاده تر باشند.

پس دادن‌ها و خیس کردن‌ها

فرزند شما تازه توانایی جسمانی شگفت انگیز برای مدیریت این فرایند بدنی را آموخته است. به عنوان یک بزرگسال، شما ممکن است به یاد نداشته باشید، اما زمان زیادی طول می کشد که همه چیز درست انجام شود. باید پس‌دادن‌ها  و خیس کردن‌ها را انتظار داشته باشید - اینها همه بخشی از این روند ھستند.

اگر فرزند شما به دلیل یک خیس کردن ناراحت می شود، به او اطمینان دهید که واقعا مهم نیست و جای نگرانی نیست.

برای کمک به جلوگیری از خیس کردن‌های تصادفی:

**اگر فرزند شما می گوید فورا نیاز به توالت دارد به او توجه کنید. ممکن است درست بگوید !

**اگر مطمئن هستید که فرزندتان برای مدتی پی پی یا جیش نکرده است، به او یادآوری کنید که ممکن است نیاز به توالت داشته باشد - او ممکن است با آنچه که انجام می‌دهد آنقدر مشغول شود که متوجه نشود نیاز به توالت رفتن دارد تا اینکه خیلی دیر بشود.

**چک کنید که آیا فرزندتان در طی یک بازی طولانی یا قبل ازبیرون رفتن می خواهد به توالت برود یا نه. اگر نمی خواهد برود مسئله‌ای نیست.

**سعی کنید مطمئن شوید که لگن یا توالت همیشه به آسانی در دسترس و قابل استفاده است.

**درست قبل از رفتن به تختخواب، از فرزند تان بخواهید جیش کند، و سعی کنید از نوشیدن زیاد در موقع خواب پرهیز کنید.

اگر به نظر می رسد که آموزش توالت بیشتر ازانتظار شما طول می کشد سعی کنید آرامش خود را حفظ کنید. در مورد دستاوردهای فرزندتان مثبت باشید ، چون او در نهایت به آنجا خواهد رسید. تنش یا استرس بیش از حد می تواند به احساسات منفی منجر شود و ممکن است باعث شود که فرزند شما از رفتن به توالت خودداری کند.

مشکلات سلامتی

شما احتمالا به خوبی می دانید که فرزند تان چه احساسی دارد و چقدر سلامت هست. با این حال ارزش دارد که مراقب مشکلات احتمالی در ارتباط با آموزش توالت باشید. علائمی که باید مواظب شان باشید عبارتند از:

افزایش یا کاهش زیاد در تعداد پی پی‌ها یا جیش‌ها .پی پی‌هایی که دفع شان خیلی سخت است .پی پی‌های شکل نگرفته یا بسیار آبکی .خون در پی پی یا جیش ( گاهی اوقات بصورت جیش تیره به نظر می رسد) .درد درموقعی که فرزند شما به توالت می رود.

اگر احساس می کنید که ممکن است مشکلی وجود داشته باشد یا در مورد اینکه فرزندتان چطور خود را با آموزش توالت تطبیق می دهد نگران هستید، موضوع را با پزشک خود و یا پرستار بهداشتی کودک و خانواده در میان بگذارید.

(0)
هیچ دیدگاهی وجود ندارد