تاریخ انتشار: 95-03-30 17:03:37 یکشنبه
(147)

حفاظت از کودکان در دنیای مجازی

۵ پیشنهاد برای حفاظت از کودکان در دنیای مجازی

ما در عصر دیجیتال زندگی میکنیم و انقلاب دیجیتال آینده این جهان است و باید بپذیریم که کودکان ما در آینده بیش از اکنون در دنیای مجازی خواهند بود .

اما متاسفانه این به معنی شناخت صحیح آنها از اینترنت و دنیای مجازی نیست .بهمین علت باید بگونه ای کودکان را با قوانین و مقررات اینترنت آشنا نموده و آنها را راهنمایی نماییم .اما سوال اصلی این است که ما چگونه میتوانیم راهنمایان خوبی برای فرزندانمان باشیم در حالیکه خود ما شناخت صحیحی از این فضا نداریم ؟

نظریه پردازان مهارت های اجتماعی معتقدند والدین باید با این مساله هم مثل دیگر مسایل زندگی برخورد نمایند .خانم مایشود بنیان گذار و نویسنده سایت SocialKids  می گوید : ما نسبت به اعمال قوانین در بسیاری از عرصه های زندگی کودکانمان حساس هستیم اما بدلایلی در مورد دنیای مجازی این حساسیت عمیق را نشان نمیدهیم .ما بطور ناخودآگاه فرض میکنیم که کودکانمان – حتی بهتر از ما – به مسایل دنیای مجازی آشنا هستند و بطور مثال آنها میدانند که نباید گوشی هوشمند یا تبلت خود را بر روی میز در مکانی عمومی رها کنند یا نباید تمام شب را با گوشی همراه خود بگدرانند .اما مشکل در اینجاست که کودکان ما به هیچ یک از این موارد آشنایی ندارند .

حال سوال اینجاست :چگونه می توانیم کودکانمان را به شیوه ای راهنمایی نماییم تا در دنیای مجازی محافظت شوند ؟در ادامه 5 نکته تدوین شده توسط خانم مایشود را با هم میخوانیم .

۱.مجموعه ای از قوانین وضع نمایید .

بهترین راه برای حفاظت از کودکان در دنیای مجازی ایجاد مجموعه ای از دستور العملها یا بر مبنای نظریات کارشناسان قراردادهای دیجیتال برای استفاده از آنهاست .

این واقعیت است که هر خانه ای باید دارای قراردادهای دیجیتال باشد .خواه فرزند شما از وسیله شما استفاده نماید یا خود او دارای ابزار دیجیتال باشد .به نظر مویشاند این مقررات باید در تعامل با فرزندان وضع شود و آنها را به شکلی به سمت اشتراک گذاری تجربیات و اتفاقات با والدین سوق دهد .این مقررات باید شامل زمان استفاده از وسایل الکترونیکی ،سطح دسترسی فرزندان به آنها و نوع مطالب و عکس هایی که در دنیای مجازی به اشتراک گذاشته می شود باشد .

نکته بسیار مهم دیگر آن است که در هنگام وضع قوانین باید بر خانواده خود تمرکز کنید و به تقلید از دیگر خانواده ها اقدام نکنید .خانم مویشاند می گوید : " نگران حرف های دیگران در موردتان نباشید و این اصل مهم را کاملا به فرزندتان تفهیم نمایید که آنچه ما انجام میدهیم و بر مبنای اسلوب و روش زندگی خانواده خودمان است و این مساله در مورد دیگران نیز صادق است ."

 

۲.در مورد پیامد ها و اثرات بحث کنید

شاید ماهم بدرستی ندانیم که در صورت عدم رعایت مقررات و قوانین حوزه فضای مجازی چه اتفاقی خواهد افتاد .اغلب فرزندان نیز سعی میکنند تا با این استدلال که دنیای مجازی حریم خصوصی ماست ،ما را از کنترل آن بازدارند اما واقعیت آن است که در دنیای مجازی حریم خصوصی بی معناست !

"در درجه اول باید فرزندان به این درک برسند که در دنیای مجازی هیچ چیز خصوصی نیست " .به نظر مویشاند :"هر فعالیت کودک در اینترنت قابل رصد میباشد حتی اگر بالاترین سطح تنظیمات امنیتی را برای دستگاه خود لحاظ نموده باشد .بنابراین قبل از پیوستن کودکانتان به شبکه های اجتماعی به آنها بیاموزید که هر کسی میتواند به پست های او دسترسی .به همین دلیل قبل از ارسال هر مطلب شامل عکس ،ویدئو در شبکه های اجتماعی دوبار در مورد ارسال آن فکر کند ! " .

۳.در مورد دنیای مجازی آگاهی کسب کنید .

دور نگه داشتن کودکان از دنیای مجازی در حالیکه به بخش مهمی از زندگی ما تبدیل شده بسیار مشکل است .به اعتقاد مایشوند والدین به جای اینکار باید سعی در افزایش آگاهی های خود داشته باشند .

به اعتقاد او : " ناآگاهی ما فاصله مان با فرزندانمان را افزایش خواهد داد .بنابراین حتی اگر اهل شبکه های اجتماعی نیستید هم در یک دوره یک یا دو ماهه در آنها عضو شوید ،شیوه فعالیت در آنها را بیاموزید و سعی کنید تا علل جذابیت آنها برای کودکان را پیدا کنید .حتی اگر بعد از این دوره اکانت خود را غیر فعال نمایید ،باز هم اطلاعات لازم برای برقراری ارتباط با فرزندانتان و بحث در مورد آن را خواهید داشت ."

به نظر مایشوند درک جهانی که کودکان در آن زندگی میکنند بسیار مهم است .او میگوید : "من والدینی را که خود درگیر (لطفا توجه کنید درگیر نا اسیر !!) دنیای مجازی هستند را به والدینی که تنها با گفتن جمله اینا کارای بچه های امروزی هست ،ترجیح میدهم ".

۴.از قوانین سایت ها پیروی کنید .

ما والدین از شکسته شدن قوانین و مقررات توسط فرزندانمان ناراحت میشویم و معمولا به سرعت عکس العمل نشان میدهیم .پس چرا برخی از همین والدین به کودکانشان اجازه میدهند که قبل از رسیدن به سن تعیین شده در شبکه های اجتماعی وارد آنها شوند و قوانین آنها را نقض نمایند ؟

به گفته مایشوند :"این مقررات با دلایل و تحقیقات محکمی وضع شده اند .بنابراین اجازه ملحق شدن فرزندان در سنین پایین تر از سن وضع شده در سایت یعنی ایجاد این ذهنیت در فرزند که تو بالاتر از مقررات هستی .ذهنیتی که اکثر والدین آن را نمیپسندند ".

۵.راه حلی برای مشکل راهزنان آنلاین داشته و به فرزندانتان نیز بیاموزید .

از خطرات عمده دنیای مجازی راهزنان اینترنتی هستند .راهزنان اینترنتی اشخاصی هستند که به شیوه های مختلف سعی در اخذ اطلاعات حریم خصوصی افراد داشته و با بدست آوردن این اطلاعات به اخاذی یا دزدی اینترنتی اقدام میکنند .به عقیده مایشود بسیار مهم است که کودکان آگاهی های لازم در این مورد را داشته باشند و از راه حل های نجات از دست این افراد نیز آگاه باشند .

به گفته مایشود :"همانگونه که باید به فرزندانمان در مورد پرهیز از ارسال بعضی اطلاعات آگاهی های لازم را بدهیم ،باید به او بیاموزیم که از دریافت چه مطالب و تعقیب چه پست هایی امتناع بورزد تا امکان ایجاد خطر برای او بوجود نیاید .به آنها بیاموزید که در صورت مشاهده مطالب غیر معمول آنها را با خود شما یا یک فرد بزرگسال مورد اعتماد در میان بگذارد .حتی پیشنهاد میشود در صورت نیاز به پلیس هم مراجعه نمایید " .

(0)
هیچ دیدگاهی وجود ندارد