تاریخ انتشار: 95-03-30 15:03:44 یکشنبه
(235)

ترس از جدایی و راهکارهای رفع آن

دوران اوج مشکلات  : کودک نوپا ( ۱ تا ۳ سالگی )

در برخی از کودکان ،ترس از جدایی قبل از دوره نوپایی تمام میشود .در بقیه آنها این مشکل بین ۱۲ تا ۲۴ ماه بعد از شروع ادامه یافته و در دورانی حتی به اوج خود میرسد .دکتر بارزی میگوید : این دوره ،دوره ای است که حس وابستگی قوی در وجود کودک بوجود آمده و رشد نموده است .شما در این دوره شاهد کج خلقی شدید ،جیغ و فریاد و گریه های وحشتناکی خواهید بود .اما چه چیزی باعث این رفتار میشود .بعقیده دکتر ابوت :حالا کودک میداند که شما برمیگردید .اما او ترجیح میدهد تا کنترل بیشتری بر محیط اطراف خود داشته باشد و همین باعث میشود که او از قویترین سلاح هایش برای رسیدن به هدف استفاده نماید .

راه حل هایی برای کاهش یا رفع مشکلات  :

یک مراسم کوچولوی خداحافظی داشته باشید .

مثلا وقتی کودک را در آستانه در مهد کودک ترک میکنید دو بار یا نهایتا پنج بار او را بوسیده و خداحافظی کنید .بعقیده دکتر ابوت : این مراسم کوچک باعث ایجاد امنیت خاطر عمیقی در وجود مادر و کودک میشود و اضطراب و ترس ناشی از جدایی را کاهش میدهد .

یک کار کوچک به او بسپارید .

آلین مادر لوکا – دختر بیست و سه ماهه – و یک اپتومتریست شاغل در نیویورک  است .او هر روز وقتی قصد بیرون رفتن از خانه را دارد با گفتن (لوکا عزیزم !خواهش میکنم در را بعد از رفتن من ببند ) از لوکا می خواهد که در را پشت سر او ببندد .این کار کوچک باعث میشود که فرایند ترک خانه و کودک توسط مادر راحت تر انجام شود . آلین میگوید : اون دوست داره به من کمک کنه .همین طور دوست داره که کنترل خودش را روی در نشون بده .بنابراین کل فرایند برای اون خوشایند میشه .این تکنیک برای کودکانی که حتی خارج شدن مادر از اتاق هم براشون سخت است هم جوابگوست .مثلا اگر شما قصد رفتن از اتاق به قصد روشن کردن ماشین لباسشویی را دارید ،لباسی به کودک بدهید و از او بخواهید تا برگشت شما آن را تا کرده و آماده گذاشتن در کمد نماید .

زمان بازگشتتان را به کودک اعلام نمایید .

طبعا نمیتوان به کودکی در این دوره سنی اعلام کرد که من سه ساعت بعد برمیگردم ! اما میتوان به او گفت : من میرم و بعد از اینکه شیر و کیک عصرونت را خوردی برمیگردم .دکتر ابوت توصیه میکند که حتما به قولی که داده اید پایند باشید .زیرا شاید ما فکر کنیم که او متوجه نخواهد شد یا فراموش خواهد کرد اما بهتر است بدانید که بدقولی شما اثرات بسیار بدی بجا خواهد گذاشت .پس حتی اگر در ابتدای شب نیز قصد بیرون رفتن داشتید و از ساعت برگشتتان مطمین نبودید به او بگویید که صبح فردا او را خواهید دید .

به او یادآوری کنید که شما همیشه برمیگردید .

آنا مادر دوقلوها زایکر و بن است .او از این تاکتیک برای ترک دوقلوها استفاده میکرد .آنا میگوید : وقتی قصد بیرون رفتن داشتم و آنها میگفتند مامان نرو ! با لبخند از آنها میپرسیدم : مامان وقتی میره بیرون بعدش چیکار میکنه ؟معمولا زایکر یا بن میگن :مامان برمیگرده ! این تاکتیک همیشه برای من جوابگو بوده !

منبع : Parenting.com

(0)
هیچ دیدگاهی وجود ندارد