تاریخ انتشار: 95-03-22 15:03:34 شنبه
(155)

چگونه به کودکانمان خواندن بیاموزیم ؟

خواندن از جمله مهارت های اساسی است که ما هر روزه با آن درگیر می باشیم .خواندن جدول زمانی حرکت مترو ، خواندن روزنامه ، تابلو اعلانات فروشگاه ها یا نامه درخواست شهریه ارسالی از طرف مدرسه فرزندمان !به هر حال در عصر جدید ، زندگی برای کسی که خواندن و نوشتن نمی داند بسیار سخت و محدود می باشد .

معمولا کودکان خواندن را از دوره پیش دبستانی و با یاد گیری و شناخت حروف الفبا شروع می کنند و با شناخت کلمات مورد علاقه شان ادامه می دهند.مثلا نام پدر و مادر ، نام ماشین های مورد علاقه و یا حتی تابلو نصب شده در کوچه ! اگر شما هر روز به همراه کودک خود بخوانید ، او نیز شروع به درک و یادگیری کلمات ساده و روزمره مثل "آب " ، "بابا" ، "مامان " و ... این نوع کلمات خواهد نمود.

درک و تشخیص کلمات از جمله موارد ضروری برای شروع خواندن بوده و کودکانی که شروع به تمرین این کار می کنند ، بهتر از بقیه می توانند بخوانند . با شروع آموزش کودک در مدرسه ، آشنایی او با " هجاها " نیز شروع می شود .این روش ، از جمله روش های قدیمی و موثر آموزش خواندن می باشد که در آن کودک کلمات را اصطلاحا " بخش – بخش " کرده و می خواند . مثلا "بازرگان " تبدیل میشود به "با " "زر" "گان". کم کم کودک یاد میگیرد که با ترکیب همین بخش ها و حروف کلمات را به شیوه مناسبی ادا نماید . در این مرحله برخی از کودکان زودتر از بقیه به تلفظ صحیح کلمات می پردازند و برخی نیاز به تکرار و تمرین بیشتر دارند .

کمک گرفتن از تصاویر و اصطلاحا " دادن سر نخ تصویری " به کودک هم می تواند در پیش بینی کلمات و درک متن کمک زیادی نماید . ایده های مشروح زیر را می توانید برای کمک به فرزند خود به کار بگیرید :

  • از اسباب بازی های معروف به بازی با کلمات استفاده نمایید .
  • کلماتی را که در مکان های مختلف و به صورت روزانه می بینید ، برای کودک خود بخوانید ، مثلاتابلوی کوچه ، خیابان یا تابلوی سوپر مارکت محله !
  • بازی های مبتنی بر کلمه یکی از بهترین راه ها برای کمک به خواندن کودک می باشد، مثلا بازی " اسم – فامیل " .
  • توصیه اکید می کنیم که هر روز همراه با کودک خود کتاب بخوانید .خواندن کلمات ساده تر را به کودک خود بسپارید و کلمات سخت تر را خودتان بخوانید ( همکاری در خواندن ).
  • متن های دیگری غیر از کتاب هم بخوانید . مثلا کمیک بوک ها و مجله های کودکان منابع خوبی هستند که علاوه بر کمک به خواندن کودک ، منبع اطلاعاتی خوبی هم می باشند .
  • با بزرگتر شدن کودک ، خواندن متن . عمل کردن به آن هم می تواند تاثیر فوق العاده ای در قدرت خواندن کودک بگذارد .مثلا خواندن دستور العمل تهیه کیک و همزمان پختن آن !
(0)
هیچ دیدگاهی وجود ندارد