تاریخ انتشار: 95-01-16 13:01:43 دوشنبه
(240)

بررسی رشد مهارت کودک از دوازده تا هجده ماهگی

دوازده تا هجده ماهگی

کودک درک بهتری از محیط اطراف خود پیدا کرده و حالا نسبت به استفاده از اشیا و لوازم روزمره ( مثل وسایل غذاخوری)آگاه تر شده است.بازی هایی مثل پیدا کردن اشیایی که خودمان پنهان کرده ایم باعث هیجان او شده و همچنین به تقویت حافظه و تمرکز او کمک زیادی می نماید .
همچنین بازی های تک نفره و مستقل (مثل بازی با توپ ها یا اشیا رنگی ) به ایجاد حس اعتماد به نفس و تقویت توانایی های فردی در وجود کودک کمک می کند .
برای تقویت ماهیچه ها هر نوع بازی ای که به شکلی دست ها و پاهای کودک را با فشاری کنترل شده درگیر نماید مناسب است .نقاشی و یا کشیدن مداد بر روی کاغذ هم راهی فوق العاده برای تقویت مهارت های حرکتی کودک می باشد .
کتاب و آواز خواندن هم کمک بسیاری به برانگیختن کودک برای تقویت مهارت های تکلم و خلاقیت خواهد نمود .این روند با تشویق کودک به خواندن آواز به همراه مادر یا پدر بهتر می شود .

مهارت شناختی

با افزایش آگاهی کودک نسبت به محیط اطراف ،درک او از اشیا پیرامون نیز رشد می یابد .او یاد میگیرد که به جستجوی اشیا و اشخاص پنهان شده بپردازد و همین مورد باعث علاقمندی آنان به بازی قایم موشک میشود (قایم کردن اشیا در برابر چشم کودک و تشویق او به یافتن آنها ) .در این دوره سنی آنها به درک بهتری از دنیای اطراف رسیده و از مزایای کارهای روتینی که در اطراف آنها انجام می شود آگاهی می یابند (مثلا خواب یا غذا ) .همچنین به کنش ها و درخواست های اطرافیان واکنش نشان می دهند (مثلا به درخواست بغل کردن ) و بنا بر مهارت ها و قابلیت های فیزیکی خود به انجام کارهای مختلف و تجربه های گوناگون اقدام میکنند .

مهارت اجتماعی ،شخصی و عاطفی

معمولا در این دوره سنی کودک رغبت چندانی به در اختیار گذاشتن اسباب بازی ها و لوازم خود با دیگر کودکان نداشته و بیشتر دوست دارد که در کنار آنها و یا به موازات بازی آنها مشغول بازی خود باشد .به همین دلیل باید آنها را بدون فشار آوردن به بازی با کودکان دیگر تشویق نمود .آنها در این دوره سنی شروع به تقلید از رفتارهای بزرگتر ها و کودکان اطراف خود می نمایند .نیاز به حمایت عاطفی و آرامش یافتن با در آغوش گرفتن یک عروسک نرم پارچه ای در آنان وجود دارد و خصوصا در محیط های غریبه این احساس بیشتر در وجودشان نمایان می شود .
همچنین نشانه هایی از انجام بازی بطور مستقل در آنان دیده میشود که علامت مثبتی از رشد اعتماد به نفس و اطمینان در وجود آنهاست .

مهارت فیزیکی و حرکتی 


بین دوازده تا هجده ماهگی توانایی حرکت کودک به طرز چشم گیری رشد کرده و در یک محیط امن باعث ایجاد فرصت های زیادی برای تمرین و تجربه های جدید می شود .رشد ماهیچه های حرکتی (ماهیچه های اصلی و بزرگی که تاثیر مستقیم در حرکت دارند )بسیار مهم بوده و بصورت مستقیم بر مهارت های کنترلی و فیزیکی کودک تاثیر میگذارد .پایداری کودک نیز در این دوره وارد بالغ شده و او را قادر به حفظ تعادل در حالات مختلف مینماید که همین امر باعث تسهیل در توسعه عضلانی او میشود .او توانایی گرفتن اشیا را نیز پیدا کرده و می تواند اجسام کوچک را درمیان دستش حفظ نماید .

مهارت زبان و گفتار


خواندن داستان های کوتاه میتواند باعث تشویق کودک به گوش دادن شود اما در صورتیکه از جذابیت های بصری (کتاب هایی با اشکال بزرگ و زیبا و رنگ های جذاب) نیز همراه قصه استفاده شود بسیار موثرتر خواهد بود .خواندن شعرهایی با تعداد کلمات کم و تکراری به مهارت های کلامی کودک کمک نموده و او را تشویق به تکرار کلمات مینماید .
سعی کنید تا با دقت به واکنش های کودک آهنگ های مورد علاقه او را یافته و بارها بخوانید .این تمرین به طور مستقیم بر مهارت های ارتباطی و خلاقیت کودک تاثیر گذاشته و او را تشویق به حرف زدن و برقراری ارتباط مینماید .
به مرور کودک شروع به درک معنای کلمات و برخی دستورالعملها مینماید و به آنها واکنش نشان میدهد :"با مامان بزرگ بای بای کن " یا "بخند !".اسباب بازی هایی که کودک را به کنش وادار میکند نیز پیشنهاد مناسبی برای این دوره سنی هستند مثل اسباب بازی هایی که نسبت به صدا حساس بوده و واکنش نشان میدهند .

خلاقیت

با افزایش پایداری فیزیکی کودک و امکان گرفتن اشیا با دست ،امکان انجام فعالیت های هنری (در حد یک کودک دوازده تا هجده ماهه)برای او فراهم شده و او میتواند با قلم مو و رنگ به تصویر اولین آثارش بپردازد .حتی او قادر خواهد بود به مرور از رنگ های مختلف در کار استفاده نماید.در صورت استفاده از ابزار مختلف مثل قلم مو ،مداد رنگی و مداد شمعی او با علاقه بیشتری بازی خواهد نمود .

(0)
هیچ دیدگاهی وجود ندارد