تاریخ انتشار: 95-01-15 15:01:49 یکشنبه
(299)

بررسی رشد مهارت کودک از بدو تولد تا ۶ ماهگی

تولد تا شش ماهگی 

از بدو تولد کودک شروع به مشاهده ، یادگیری و واکنش به دنیای اطراف می نماید .

مغز کودک توسعه یافته و به سرعت شروع به نمایش اولین نشانه های برقراری ارتباط می نماید ( از طریق خیره شدن ، لبخند و سروصدا )

عضلات نیز به آرامی تا ۶ ماهگی رشد می کنند و نشانه های آن به صورت کنترل بیشتر نوزاد بر حرکات سر و بدن ظاهر می شود .

در این دوره تعامل با نوزاد ( در قالب بازی یا در آغوش گرفتن ) ، تحریکات بصری و حرف زدن برای او بسیار جذاب بوده و باعث افزایش آگاهی های نوزاد از جهان تازه می شود . همچنین نگاه کردن به چشمان نوزاد در هنگام حرف زدن ، آواز خواندن وتغذیه راه های فوق العاده ای برای برقراری ارتباط ذهنی بین نوزاد و اطرافیان بوده و به بهترین شیوه منجر به شناسایی شما توسط نوزاد می شود . برقراری ارتباط چشمی ( نگاه کردن به چشمان کودک ) منجر به ایجاد احساس امنیت و آسایش نوزاد در بین افراد نزدیک به او نیز می شود . ارتباط فیزیکی مثل در آغوش گرفتن هم نقش بسیار مهمی در ایجاد احساس اطمینان ، محبت و سلامتی در نوزاد دارد و مطمئن باشید که در این دوره این روش منجر به اثرات بسیار مثبتی شده و باعث لوس شدن نوزاد نخواهد شد .

رشد شناختی 

ذهن نوزاد به سرعت توسعه می یابد و بسیار بیشتر از آنچه که تصور می شود از محیط اطراف اطلاعات جذب می نماید .

با رشد حواس ، ارتباطات ذهنی نوزاد کم کم در مغز شکل گرفته و او را قادر به ذخیره اطلاعات بیشتر در حافظه می نماید . در این مرحله نوزاد با محیط اطراف خود آشنا شده و حس امنیت و آرامش در آن محیط در او شکل میگیرد . 

کم کم و با کنترل حرکات سر توانایی خیره شدن به اجسام ثابت و متحرک و رصد کردن  آنها نیز در وجود او شکل می گیرد .

نوزاد به امواج پخش شده نور و منابع ثابت نور واکنش نشان می دهد و چشمانش متناسب با میزان روشنایی گشاد شده و بر محرک های بصری خیره می شود . این باعث افزایش میزان تمرکز و توجه آنان شده و به این ترتیب کودکان کم کم شروع به آشنایی با محیط اطراف خود می کنند .

رشد اجتماعی ،شخصی و عاطفی 

کودکان مراقبان اولیه خود را از طریق بو ، صدا و دیدن تشخیص می دهند .به این وسیله لیستی از افراد مهمی که کودک در کنار آنها احساس آرامش و امنیت می نماید در ذهن آنها بوجود می آید .

با بزرگتر شدن کودک ، محدوده این افراد گسترش یافته و نفرات جدیدی به این لیست اضافه می شوند .

لمس محبت آمیز کمک بسیار زیادی به ایجاد حس امنیت و سلامت در کودک شما می نماید . نوازش فراوان ، ابراز عشق و توجه زیاد به او در رشد و افزایش اعتماد به نفس کودک بسیار موثر بوده و تاثیرات آن تا آخر همراه کودک باقی خواهد ماند .

رشد فیزیکی و حرکتی 

در این دوره ماهیچه های کودک بسیار ضعیف است اما در همان ماه های آغازین به سرعت رشد کرده و اولین نشانه آن کنترل حرکات سر خواهد بود .

اسباب بازی هایی که کودک را وادار به واکنش و حرکت میکند در این دوره بسیار مفیدند .

این واکنش ها می تواند شامل ضربه زدن کودک با دست یا پا به اسباب بازی باشد که نهایتا باعث قوی شدن ماهیچه های کودک می شود .

همچنین استفاده از آینه ، اجسام متحرک ( مثل ماشین های کوکی ) و اصوات باعث تشویق او به حرکت دادن سر می شود که نتیجه آن هم  قوی تر شدن ماهیچه های گردن می باشد .

طبعا مهارت های حرکتی نوزاد در این سن رشد قابل توجهی نخواهد یافت اما واکنش هایی مثل گرفتن اجسامی که در کف دست او گذاشته می شود رخ می دهد .

رشد زبان و ارتباطات

لبخند کودک اولین قدم برای برقرار کردن یک ارتباط طولانی  با جهان اطراف می باشد . حرف زدن با کودک و استفاده از الگو های صحیح کلامی  پایه گذار رشد گفتار و زبان کودک در ماه های آینده خواهد بود .

تمرین ارتباط طبیعی با کودک نیز در بهبود گفتار کودک تاثیر مطلوبی دارد .

موسیقی و ریتم آهنگین آن هم در یادگیری زبان ، مهارت های شنیداری و ایجاد حس آرامش در کودک موثر است .

خلاقیت 

طبعا در این دوره هنوز خلاقیت هنری خاصی در وجود کودک مشهود نیست ، اما با این وجود برانگیختن کنجکاوی و خلاقیت کودک با نشان دادن اشیاء جالب توجه یا تحریک حواس شنیداری کودک می تواند کمک زیادی به رشد کنجکاوی و خلاقیت او در آینده نماید .

برای این منظور می توانیم از اسباب بازی هایی به رنگ های شاد و زنده که قادر به آویزان کردن آنها از صندلی ماشین یا تختخواب کودک یا قرار دادن آنها در کنار زیر انداز او باشیم کمک بگیریم .

(0)
هیچ دیدگاهی وجود ندارد