چهارده بازی فکری در اتاق انتظار نمایش بزرگتر

چهارده بازی‌فکری

جدید

0-6 ماه
6-12 ماه
12-18 ماه
18-24 ماه
2 سال
3 سال
4 سال
5 سال
6 سال
7 سال
8 سال
9 سال
10 سال
11 سال
12 سال

چهارده بازی‌فکری 

اینجا قصد داریم ۱۴ بازی برای یکی از فراموش شده‌ترین ورزش‌های زندگی معرفی کنیم : ورزش‌های ذهنی .

این بازی‌ها یا به عبارت بهتر ورزش‌ها مختص بچه ها نیست و بزرگسالان هم به این بازی‌ها نیاز دارند .این بازی‌ها امکانات بسیار کمی هم لازم دارند (در بعضی موارد بدون هیچ امکاناتی) .ویژگی فوق‌العاده دیگر این بازی‌ها قابلیت انجام آنها در شرایط انتظار هست .در طول راه برای رسیدن به مقصد ،در اتاق انتظار پزشک و یا حتی زمانی که در ایستگاه اتوبوس منتظر رسیدن ماشین هستید .پس میشود به این بازی‌ها نام بازی‌های انتظاری ذهنی را هم بدهیم .پس این بازی‌ها را به ذهن بسپارید تا در مهمانی‌ها یا در لحظات انتظار از آنها استفاده کنید .

۱.حدس بزن تو کیفم چی دارم ؟

هر بچه‌ای کم و بیش از محتویات مادرش خبر دارد .ازش بخواهید تا محتویات کیف را حدس بزند .اگر حدسش نزدیک به یکی از اقلام بود برنده است .

۲.داستان بگو .

سه تا از محتویات کیف خود را به کودک بگویید و از او بخواهید تا در مورد آنها قصه‌ای تعریف کند .

۳.کدوم نیست !؟

۱۰ تا از اقلام داخل کیف خود را روی میز بچینید و از کودک بخواهید تا ظرف ۱۰ ثانیه آنها را به خاطر بسپارد .بعد از او بخواهید تا چشمانش را ببندد تا شما سه تا از اقلام را کم کنید و بعد از باز کردن چشم‌ها از او بخواهید تا آن سه قلم را حدس بزند .

۴.کدام دروغ ؟کدام راست ؟

سه جمله یا عبارت خبری بگویید و از کودک بخواهید تا عبارت نادرست یا دروغ را تشخیص دهد .

۵.آیینه !

روبروی هم بنشینید و صورت‌هایتان را در فاصله کمی از هم بگیرید .حالا از کودک بخواهید تا شکلک های مختلف درآورده و شما هم بلافاصله بعد از او همان شکلک را تقلید کنید .این بازی را دو کودک هم میتوانند با هم انجام دهند .

۶.اسمشان را بگو !

یک گروه بزرگ موضوعی (مثلا حیوانات ،اشیا ،ماشین ها ،مشاغل و .... ) را انتخاب کنید و از کودک بخواهید تا ۱۰ عضو از آن گروه را نام ببرد .برای بچه های کوچکتر گروه های عام‌تر (مثلا حیوانات) و برای بچه های بزرگتر گروه‌های خاص‌تر (مثلا حیوانات گوشتخوار) را انتخاب کنید .

۷.شکار در مجله .

اگر در اتاق انتظار هستید و حوصله فرزندتان سررفته میتوانید این بازی را انجام دهید .مجله‌ای را بردارید و و عکسی را در آن در نظر بگیرید و بعد از بستن مجله از او بخواهید تا آن را پیدا کند .مثلا عکس یک ماشین قرمز رنگ یا یک کودک خندان .

۸.سکه و کفش .

یک سکه بردارید و سعی کنید تا بدون خم شدن سکه را بر روی کفش خود بیندازید بصورتی که زمین نیفتد .

۹.کاغذ را بگیر .

یک تکه کاغذ پیدا کنید و آن را از بالا رها کنید و از کودک بخواهید تا قبل از رسیدن کاغذ به زمین آن را بگیرد .

۱۰.خوب گوش کن .

یک بازی چند نفره فوق‌العاده !یک عبارت یا کلمه را در نظر بگیرید و از بچه ها بخواهید تا آن را درگوشی به نفر بعد منتقل کنند .در اینحالت بقیه باید ساکت باشند و اگر کسی از نفرات باقیمانده متوجه آن عبارت شد برنده است .نفر شروع کننده به صورت گردشی است .

۱۱.منو بخندون !

بدون لمس دیگر افراد آنها را بخندان .پیشنهاد :میتوانید بازی را بدون لمس و بدون حرف زدن انجام دهید .

۱۲.جمله‌سازی .

یک نفر چند حرف انتخاب میکند و نفر بعد باید با آن حروف جمله ای بسازد که کلمات آن جمله با آن حروف شروع شده باشد .مثلا س-ی-و- م : سه یار وفادار من .

۱۳.زنجیره کلمات .

یک موضوع انتخاب کنید .نفر اول یک کلمه گفته و نفر بعدی کلمه‌ای به آن اضافه میکند .همینطور این زنجیره کلمات اضافه میشود و جمله طولانی‌تر میشود تا جاییکه یکی از نفرات جمله را فراموش کند.آن شخص بازنده شده و از دور حذف میشود .

۱۴.بیست سوالی .

بازی کلاسیک .چیزی را در نظر گرفته و روی کاغذ مینویسید و از او میخواهید تا با ۲۰ سوال به جواب برسد .